fot. PAP/Marek Zakrzewski

Poznań: Rozpoczęły się uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęła w czwartek w Poznaniu główne uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Centralne obchody rocznicowe odbędą się w piątek.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania.

Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, mówi, że Powstanie Wielkopolskie było jednym z cyklów walk o odzyskanie niepodległości.

– Nie tylko ważne dlatego, że było zwycięskie, ale ważne dlatego, że ono zadecydowało o tym, że Polska przetrwała, dlatego że na terenach, które zdobyli powstańcy w pierwszych tygodniach walk, po kilku miesiącach została utworzona wielka, znakomicie wyszkolona, znakomicie uzbrojona armia wielkopolska, która liczyła – z samej Wielkopolski – ponad 100 tys. żołnierzy, z których znaczna część brała udział w wojnie z bolszewikami, zwłaszcza w Bitwie Warszawskiej. Piłsudski powiedział, że bez wojsk wielkopolskich nie miałby cienia szansy na zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Przegrana Bitwa Warszawska – to nie ma Polski ani wtedy, ani później – akcentuje prof. Stanisław Mikołajczak.

Tymczasem w martwym punkcie utknęła sprawa odbudowy pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Od pomysłu wzniesienia monumentu minęło już 7 lat, cały czas nie wiadomo, kiedy stanie on w stolicy Wielkopolski.

Pod petycją z wnioskiem o odbudowę Pomnika Wdzięczności podpisało ponad 25 tysięcy Wielkopolan.

RIRM

drukuj