fot. Marek Borawski/KPRP

Nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego od tego roku wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej. Święto będzie przypadać 27 grudnia, czyli w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego z 1918 roku – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

– To jest pewien akt swoistej, dziejowej – może to bardzo wielkie słowo – ale po prostu sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego tamtego czasu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach, kiedy miasto Poznań i Gniezno stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Ostateczne zwycięstwo Wielkopolan przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. Traktat Wersalski, dzięki któremu do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska – mówił historyk Piotr Boroń.

– Powstanie Wielkopolskie rozszerzyło granice odradzającej się Polski na zachód. Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu spora część zaboru pruskiego powróciła do Polski. Oznaczało to, że Polska się odbudowuje – podkreślił Piotr Boroń. 

Zwycięstwo w dużym stopniu zadecydowało o kształcie zachodniej granicy II Rzeczpospolitej. Dokonania przodków to chluba Wielkopolan – zaznaczył Zbigniew Czerwiński, którego rodzina walczyła w tym patriotycznym zrywie.

– Powinniśmy się tym chwalić. Powinniśmy mówić też o tym, że następnie ta Armia Wielkopolska walczyła o polski Lwów i walczyła w wojnie polsko-bolszewickiej. Mój pradziadek przeszedł cały szlak bojowy – powiedział Zbigniew Czerwiński, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.  

Armia Wielkopolska liczyła ok. 100 tysięcy żołnierzy. To oznacza, że przynajmniej jedna trzecia Wielkopolan ma bezpośrednich przodków, którzy walczyli w powstaniu. Święto 27 grudnia nie będzie dniem wolnym od pracy.

 

TV Trwam News

drukuj