fot. pixabay.com

PE zatwierdził reformę unijnej polityki rolnej

Parlament Europejski przyjął wspólną reformę polityki rolnej. Ma ona kształtować rolnictwo na Starym Kontynencie do 2027 roku. Rolnicy mają obawy związane z zapisami dotyczącymi wymagań związanych z polityką klimatyczną.   

Nowe przepisy mają promować małe i średnie gospodarstwa, szczególnie te ekologiczne. Negocjacje trwały ponad trzy lata. To bardzo ważny krok – mówi komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

– Dzięki nowemu kompromisowi będziemy nadal prowadzić politykę zorientowaną na rynek i zgodną z celami Zielonego Ładu oraz „Od pola do stołu” – zaznaczył Janusz Wojciechowski.  

Realizacja unijnej polityki musi uwzględniać wszystkie czynniki ryzyka związane m.in. z brexitem, pandemią czy wzrostem cen energii – wskazywał poseł do PE Zbigniew Kuźmiuk.

Musimy także pamiętać, że ostatecznym celem zreformowanej WPR powinno być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego UE, stabilność rynków rolnych oraz zapewnienie rentowności europejskich gospodarstw, zwłaszcza tych małych i średnich o charakterze rodzinnym – akcentował Zbigniew Kuźmiuk.

W latach 2023-2027 do polskiego rolnictwa trafi około 37,5 miliarda euro unijnych środków. Polska uzyskała możliwość elastycznego wykorzystania części pieniędzy, co pozwoli na zwiększenie dopłat bezpośrednich dla niektórych  rolników – powiedział wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

– Te przesunięcia powodują, że gospodarstwa do 50 hektarów będą otrzymywać odrobinę więcej niż średnia europejska, oczywiście przy uzupełnieniu płatności środkami krajowymi – wskazał Henryk Kowalczyk.

Założenia Wspólnej Polityki Rolnej na kolejne lata niosą też zagrożenia – podkreślił Wojciech Kniaziuk z Lubelskiej Izby Rolniczej.

– W zakresie hodowli zwierząt czy dobrostanu zwierząt, gdzie rolnicy – godząc się na te przepisy, które są proponowane w tym planie strategicznym – mogą ponosić straty i jest to dostosowanie do poszczególnego profilu gospodarstwa – zwrócił uwagę Wojciech Kniaziuk.

25 proc. środków ze Wspólnej Polityki Rolnej będzie kierowanych na cele klimatyczne i rolnictwo ekologiczne. Równocześnie na rolników zostaną nałożone nowe, kosztowne obowiązki związane z polityką klimatyczną. 13 grudnia w Brukseli przeciwko tym zmianom odbędzie się protest.

– To, czego brakuje, to prawdziwa polityka klimatyczna, która zapewniłaby rolnikom przyzwoity, rozsądny i zrównoważony dochód – zaznaczył Guy Francq, szef organizacji zrzeszającej rolników w Belgii.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przekonuje, że rozwiązania mogą być jednak szansą dla polskich rolników.

– Popatrzymy na to trochę inaczej – nie jako na koszty, ryzyko czy zagrożenie, ale popatrzmy na to jako na szansę – stwierdził Henryk Kowalczyk.

Polscy rolnicy cały czas zmagają z bieżącymi problemami. Wraz ze wzrostem cen gazu poszybowały ceny nawozów sztucznych. Prezes Grupy Azoty, Tomasz Hinc, nie ukrywa, że wiosną nie będzie lepiej.

– Może dojść do sytuacji, że pieniądze będą, ale z racji tego, że na rynek polski nie dojadą nawozy z zewnątrz, to nawet przy naszej 100-procentowej produkcji rolnik może nie kupić nawozu. Dlatego teraz tak ważne jest, żeby systematycznie kupować nawozy – tłumaczył Tomasz Hinc.

Rząd próbuje pomóc rolnikom, ale w tym roku nie możemy już wprowadzić dopłat do zakupu nawozów – mówiła wiceminister rolnictwa, Anna Gembicka.

– Minister wnioskował o podjęcie przez Komisję Europejską działań, które ustabilizują bądź częściowo zrekompensują wysokie koszty nawozów, tym samym stabilizując ceny żywności – przypomniała Anna Gembicka.

Dobra wiadomość jest dla rolników, którzy ponieśli straty związane z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Do końca miesiąca zostaną wypłacone odszkodowania – poinformował po spotkaniu z ministrem rolnictwa Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

– Rolnicy takie odszkodowania dostaną, natomiast jeśli są tacy rolnicy, o których my nie wiemy, to proszę jeszcze raz, żeby ci rolnicy się do nas zgłaszali. Każdy rolnik dostanie pomoc – zapewnił Sławomir Izdebski.

Do końca tygodnia ma być też przedstawiony program odstrzału dzików w tym sezonie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl