Indonezja: Blisko 800 nielegalnych imigrantów przetransportowano na ląd

Blisko 800 nielegalnych imigrantów z Birmy i Bangladeszu przetransportowano w piątek na ląd na wschodzie indonezyjskiej wyspy Sumatra – poinformował przedstawiciel służb ratunkowych. Na morzu w tym regionie na ratunek czekają kolejne tysiące uchodźców.

„Według naszych ostatnich informacji 794 osoby zostały odnalezione na otwartym morzu i przewiezione na brzeg przez rybaków około godz. 5 (północ z czwartku na piątek w Polsce)” – powiedział Khairul Nova z władz miasta Langsa w prowincji Aceh. Imigranci zostali tymczasowo umieszczeni w magazynie niedaleko portu.

W niedzielę na wybrzeżu Indonezji wylądowała łódź z blisko 600 nielegalnymi imigrantami na pokładzie. Ocenia się, że w ostatnich dniach w regionie uratowano ok. 1,6 tys. uchodźców, ale w cieśninie Malakka, położonej między Sumatrą a Półwyspem Malajskim, oraz na pobliskich wodach na ratunek czekają kolejne tysiące ludzi.

Do Indonezji, a także do Malezji i Tajlandii udają się nielegalni imigranci, w tym przedstawiciele liczącej 1,3 mln ludzi muzułmańskiej mniejszości Rohingya z zachodniej Birmy i Bangladeszu. Decydują się oni na niebezpieczną wyprawę morską, by uciec przed prześladowaniami na tle religijnym i etnicznym w swych krajach oraz by znaleźć pracę.

PAP/RIRM

drukuj