Posłowie za prezydenckim projektem nowelizacji ustawy dot. cmentarzy

Sejm uchwalił prezydencki projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W założeniu ma on umożliwić Instytutowi Pamięci Narodowej prace ekshumacyjne bohaterów narodowych zamordowanych przez UB oraz SB w latach 1945-56.

Poseł Józefa Hrynkiewicz podkreśliła jednak, że ustawa wprowadza rozwiązania przeczące tym zapisom.

– Jest to ustawa, która – niby przypadkiem, ale rzeczywiście intencjonalnie – wprowadza takie rozwiązania, które powodują, że będą toczyć się latami, miesiącami bardzo kosztowe procesy i nigdy Instytut Pamięci Narodowej nie będzie mógł dokonać badań i ekshumacji. Rodziny, które czekają wiele dziesiątków lat na godne pochowanie swoich zmarłych, nie będą mogły tego dokonać – podkreśliła poseł Józefa Hrynkiewicz.

W uwagach do prezydenckiej ustawy wskazano na milionowe koszty odszkodowań związanych z ewentualnym przenoszeniem współczesnych grobów np. w kwaterze „Ł”. Według części ekspertów ma to zniechęcić do prac ekshumacyjnych i je opóźniać.

W związku z kontrowersyjnym zapisem i nieuwzględnieniem poprawki Prawa i Sprawiedliwości, posłowie tej partii wstrzymali się od głosu. Ustawę poparło 251 posłów koalicji PO-PSL. Przeciw było 35 polityków SLD.

RIRM

 

drukuj