fot. PAP/Marcin Obara

W Sejmie m.in. o programie „Rodzina 500 plus”

Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się m.in. programem „Rodzina 500 plus”. To sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, zapowiadany w kampanii wyborczej.

W myśl ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci każda rodzina, niezależnie od dochodów, otrzyma świadczenie na drugie i kolejne dziecko.

Rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnoprawnością, otrzymają 500 zł również na pierwsze dziecko.

Poseł Urszula Rusecka, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreśla, że tą ustawą rząd zmienia pogląd na rodzinę. Polityk zauważa, że od 1989 roku nie wprowadzono spójnej polityki prorodzinnej w naszym kraju.

– To, co poprzedni rząd zrobił dla rodzin – becikowe czy ulgi od podatku na dzieci, urlop macierzyński – jest bardzo ważne, ale miało to charakter doraźnych akcji, które nie poprawiły w znaczący sposób sytuacji rodziny. Uważam, że cała polityka państwa powinna skupiać się i powinniśmy wyjść właśnie od rodziny. Ta ustawa 500 plus powoduje przekierowanie właśnie uwagi na rodzinę, na kompleksową opiekę, którą państwo powinno otoczyć rodzinę – podkreśla poseł Urszula Rusecka.

Opozycja jest krytyczna wobec programu 500+. Platforma Obywatelska i Nowoczesna złożyły własne projekty. Politycy PO chcą, aby rodzice otrzymywaliby 500 zł miesięcznie na każde dziecko.

Nowoczesna zapowiedziała poprawkę do projektu Prawa i Sprawiedliwości, m.in. postulat wprowadzenia górnego progu dochodowego. Programem „500 plus” już w piątek ma się zająć Senat.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj