Projekt ustawy dot. obniżenia akcyzy na prąd z pozytywną opinią sejmowych komisji

Sejmowe komisje Finansów oraz Energii i Skarbu Państwa pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt dot. obniżenia akcyzy na prąd.

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu ustawy. Po jego zakończeniu planowane jest głosowanie. Posiedzenie Senatu w tej sprawie ma się zacząć o godz. 19.30.

Projekt przewiduje zmniejszenie akcyzy za prąd z obecnych 20 zł do 5 zł. Dodatkowo przewidziano redukcję tzw. opłaty przejściowej o 95 proc.

Celem zaprezentowanego w ubiegły piątek projektu jest zapobieżenie podwyżkom cen energii elektrycznej. Koszty miały wzrosnąć w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, a dokładniej rosnącymi cenami pozwoleń na emisję CO2.

Dotrzymujemy słowa. Rachunki za energię elektryczną nie będą wyższe. Dotrzymujemy słowa danego Polakom, że ceny prądu w 2019 roku nie wzrosną. Europejskie wzrosty cen energii, które uderzają dziś w Europejczyków, wynikają z przyjętej przez UE polityki klimatycznej. Chcemy przed tym skokowym wzrostem cen zabezpieczyć Polaków. Ta nowela zakłada radykalne obniżenie akcyzy za jedną megawatogodzinę z 20 zł do 5 zł, praktycznie do zera, bo o 95 procent obniżenie tzw. opłaty przejściowej i fundusz, który zrekompensuje przedsiębiorstwom obracającym energią i dystrybuującym energię utracone dochody za prąd – mówi poseł Maciej Małecki, szef sejmowej Komisji Ds. Energii i Skarbu Państwa.

Po burzliwym pierwszym czytaniu, projekt rozpatrzyły połączone sejmowe komisje. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze przed rozpoczęciem debaty ws. projektu oświadczył, że przygotowane przez Radę Ministrów rozwiązanie będzie dobre dla polskich rodzin, dla Polaków. Projekt powinien jeszcze dziś zostać przyjęty przez senatorów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl