fot. https://www.pgg.pl/

Kopalnie wydobywają coraz mniej węgla

W trzech kwartałach tego roku kopalnie wydobyły ok. 300 tys. ton węgla energetycznego mniej niż planowano. Poinformował o tym wiceminister aktywów państwowych, Piotr Pyzik. Wiceszef resortu odpowiadał w Sejmie na pytania posłów nt. krajowego rynku węgla. Wiceminister zaznaczył, że od stycznia do września br. krajowe wydobycie węgla energetycznego wyniosło ponad 30 mln ton. Krajowa sprzedaż surowca osiągnęła blisko 31 mln ton.

Wiceminister aktywów państwowych przypomniał, że wydobycie węgla kamiennego w kopalniach objętych pomocą publiczną miało systematycznie maleć. Plany zmieniły się po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wiceminister Piotr Pyzik powiedział, że od stycznia do września br. kopalnie wydobyły ok. 300 tys. ton mniej węgla energetycznego, niż przewiduje to zaktualizowany plan. Wskazał na przyczyny tego zjawiska.

– Spółki Skarbu Państwa oraz producenci węgla realizują wydobycie węgla kamiennego, maksymalnie wykorzystując swój potencjał wydobywczy i organizacyjny, jednak na kopalniach występują zdarzenia niezależne od organizacji pracy. To jest niezwykle istotne, bo to są bardzo trudne warunki, które mają znaczący wpływ na poziom wydobycia. Przyczynami niewykonania planów wydobywczych są nadzwyczajne zdarzenia wynikające z trudnych warunków geologiczno-górniczych, do których zaliczamy wstrząsy wysokoenergetyczne, pożary endogeniczne, zapalenia metanu oraz pozostałe zaburzenia geologiczne, których nie można było przewidzieć. Nie chcemy wydobywać węgla kosztem zdrowia i życia górników – mówił wiceminister Piotr Pyzik.

Z kolei wiceminister klimatu, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, poinformowała w Sejmie, że zakontraktowano już ponad 90 proc. węgla z importu planowanego do zakupu do grudnia tego roku. To surowiec głównie z RPA, Australii, Kolumbii i Kazachstanu.

Z kolei w kancelarii premiera zorganizowano spotkanie komitetu węglowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Główny temat to skoordynowanie działań po podpisaniu przez prezydenta ustawy o redystrybucji węgla przez samorządy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl