Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Nagrywanie prac członków komisji wyborczych, klasyfikowanie głosów nieważnych oraz wprowadzenie przezroczystych urn zakłada nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą uchwalił Sejm. 

Projekt noweli skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Schreiber mówił jeszcze przed głosowaniem, że jego partia wstrzyma się od głosu, ponieważ projekt – choć ma kilka pozytywnych rozwiązań – to jednak jest szkodliwy.

– Projekt jest szkodliwy dlatego, że wstrzymał debatę publiczną nad zmianami w Kodeksie wyborczym. Doprowadził do tego, że między innymi projekt obywatelski, który od dłuższego czasu leży w lasce marszałkowskiej, nie został w ogóle podjęty przez wysoką izbę. Dziś miało być rozstrzygnięcie tego projektu po pierwszym czytaniu. Rozumiem, że państwo bojąc się odrzucenia tego projektu, odrzucenia kolejnego projektu obywatelskiego, znieśliście z porządku obrad głosowanie nad tym projektem obywatelskim – mówił do posłów Grzegorz Schreiber.

Za nowelizacją Kodeksu wyborczego zagłosowało 286  posłów; jeden poseł był przeciwny; 148 – wstrzymało się od głosu. [zobacz jak głosowali posłowie]

RIRM

drukuj