PE składa hołd ofiarom ludobójstwa Ormian

Europosłowie złożyli hołd ormiańskim ofiarom ludobójstwa z początku XX wieku. W przyjętej rezolucji wezwali Turcję do rozliczenia się z historią. Zaproponowali też ustanowienie międzynarodowego dnia pamięci o zbrodniach ludobójstwa.

Europosłowie przyjęli rezolucję w przededniu 100. rocznicy ludobójstwa Ormian, która przypada 24 kwietnia. Ludobójstwo Ormian dokonane przez Turków w czasie I wojny światowej pochłonęło około półtora miliona ofiar. Chrześcijańscy Ormianie, Asyryjczycy, Syryjczycy i Chaldejczycy byli brutalnie mordowani przez wojsko oraz Kurdów. Duchownych Kościoła ormiańskiego palono i chowano w ziemi żywcem. Setki tysięcy osób zginęło z głodu na pustyni. Na ludobójstwo Ormian nie reagował Zachód. Posłowie PE odnieśli się w rezolucji do słów Ojca Świętego Franciszka z minionej niedzieli, który „uczcił setną rocznicę ludobójstwa Ormian w duchu pokoju i pojednania”. Papież porównał ją do nazizmu i stalinizmu.

Wspominamy z sercem przeszytym cierpieniem, ale pełnym nadziei w Zmartwychwstałym Panu setną rocznicę tego tragicznego wydarzenia, tej bezprecedensowej i szalonej eksterminacji, jakiej okrutnie doznali wasi przodkowie. Trzeba o nich  pamiętać, a wręcz jest to obowiązkiem, ponieważ tam, gdzie nie istnieje pamięć, to znaczy, że zło nadal sprawia, iż rana jest otwarta – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Europosłowie przypominają, że już w 1987 r. PE uznał, że masakra Ormian była zbrodnią ludobójstwa w rozumieniu Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 r. Podobne stanowisko przyjęła część krajów UE.

Turcja nie akceptuje określania wydarzeń sprzed stu lat mianem ludobójstwa. Skrytykowała też słowa Ojca Świętego Franciszka. Według historyków, w latach 1915-17 w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło półtora miliona ormiańskich mieszkańców ówczesnego Imperium Osmańskiego. 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl