fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. J. Czaputowicz: Należy wynieść Partnerstwo Wschodnie na wyższy poziom

Należy kontynuować program Partnerstwa Wschodniego, a nawet wynieść go na wyższy poziom; mamy obowiązek wspierać aspiracje dołączenia do UE krajów Partnerstwa Wschodniego – mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz na konferencji w Batumi poświęconej 10. rocznicy PW.

Szef polskiego resortu dyplomacji podkreślał w czwartek rolę PW w stabilizacji państw partnerskich i ocenił, że w ciągu minionych 10 lat osiągnięto maksimum tego, co można było osiągnąć we wzajemnej współpracy krajów uczestniczących.

„Musimy zastanowić się nad tym w ramach Unii Europejskiej, żeby przekonać wszystkie kraje, że należy kontynuować program (Partnerstwa Wschodniego), a nawet podnieść go na wyższy poziom – Partnerstwa Wschodniego Plus” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz wspomniał też o pomyśle większego zinstytucjonalizowania PW oraz częstszego zapraszania krajów partnerskich np. na posiedzenia Rady Europejskiej, aby dawać przykłady na sposoby podejmowania decyzji w UE. Podkreślał, że sześć krajów wchodzących w skład PW jako przedstawiciele Europy Wschodniej ma prawo aspirować do członkostwa w UE.

„Mamy moralny obowiązek wspierać te kraje, jeśli wyrażają taką wolę (akcesji do UE – PAP)” – mówił szef MSZ.

Partnerstwo Wschodnie powstało w 2009 roku i jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa, obejmującej wschodnich sąsiadów UE. Jego celem jest pogłębienie więzi politycznych i integracji gospodarczej między UE a sześcioma krajami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl