Brytyjczycy podzieleni ws. opuszczenia UE

Po dwóch latach od referendum w sprawie Brexitu Brytyjczycy nadal są podzieleni w kwestii opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Survation, za pozostaniem we Wspólnocie jest obecnie 53 proc. wyborców, a przeciw – 47 proc.

Brytyjczycy są nadal podzieleni ws. wyjścia z Unii Europejskiej. Jak informuje znany brytyjski ekspert do spraw analizy wyborów John Curtice, wynik sondaży pozostaje w granicach błędu statystycznego. Badania wskazują, że 9 na 10 wyborców po obu stronach zagłosowałoby tak samo jak dwa lata temu. Oznacza to, że wynik referendum sprzed dwóch lat niemal by się nie zmienił.

Brytyjczycy są podzieleni także w innej kwestii. Chodzi o to, jakiego Brexitu kraj oczekuje od rządu Theresy May. Aż 43 proc. jest za miękkim Brexitem, czyli pozostaniem Wysp we wspólnym rynku lub unii celnej, a 37 proc. za twardym Brexitem, czyli wyjściem z obu mechanizmów. Mieszkańcy Wysp mają odmienne opinie także w kwestii długofalowego wpływu opuszczenia Unii Europejskiej na gospodarkę ich kraju. Niemal 40 proc. uważa, że będzie on negatywny, a 35 proc., że może być pozytywny. Niemal połowa twierdzi również, że opuszczenie Wspólnoty bez żadnego porozumienia dotyczącego przyszłej współpracy byłoby szkodliwe dla tego kraju. Przeciwnego zdania jest ponad 30 proc.

Wielka Brytania – według planów – opuści Unię Europejską do 29 marca 2019 r. Wszystkie dotychczasowe zasady, w tym swobody przepływu ludzi, będą obowiązywały do końca 2020 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl