fot. flickr.com

Polska straci 1 mld na szerokopasmowy internet?

Nawet 1 mld złotych z funduszy Unii Europejskiej mogą stracić wschodnie regiony Polski na budowę szerokopasmowego internetu. Wszytko przez opóźnienia w realizacji inwestycji. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Budowa sieci miała się rozpocząć w 2008 roku. Prace rozpoczęto zaledwie rok temu. Do tej pory wybudowano 65 procent infrastruktury, która ma zapewnić internet niemal wszystkim mieszkańcom makroregionu.

Poseł Elżbieta Kruk z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu liczy jednak, że inwestycja zostanie ukończona w terminie, czyli w październiku. Przypomina, że na opóźnienia już kilka lat temu wskazywała Najwyższa Izba Kontroli.

– 1 mld złotych z funduszy unijnych to jest gratka, a przede wszystkim kluczowość tej inwestycji dla rozwoju województw Polski wschodniej. To po pierwsze, a po drugie, nie ma tutaj tłumaczenia. Założenia do projektu programu ,,Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” opracowano już w 2007 roku. W 2012 roku Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że są zapóźnienia i możemy utracić miliard złotych. Wskazywała też, gdzie jest problem. Wyjaśniła, że w braku koordynacji między programami i ministerstwami, czyli gdzie nie spojrzeć, nie mamy państwa tylko „kamieni kupa” –  mówiła poseł Elżbieta Kruk.

Poprzez sieć światłowodów internet ma być dostarczany operatorom, a za ich pośrednictwem mieszkańcom.

Pieniądze na budowę szerokopasmowego internetu pochodzą z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej na lata 2007–13. Łączna wartość inwestycji to ponad 1 mld 400 mln zł.

RIRM

drukuj