UE ma wzmocnić współpracę z Afryką, by zatrzymać uchodźców

UE ma wzmocnić współpracę z państwami afrykańskimi, m.in. w walce z przemytnikami, a także poprzez szersze otwarcie drzwi dla legalnych migrantów – uzgodnili podczas zakończonego w czwartek na Malcie szczytu przywódcy z obu kontynentów.

Szefowie państw i rządów z 63 krajów przyjęli deklarację polityczną w tej sprawie oraz wspólny plan działań. „To, co uzgodniliśmy, to kluczowy krok we wzmacnianiu naszej współpracy” – powiedział po zakończeniu obrad szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Plan działań ma zaradzić przyczynom migracji do UE, wzmocnić współpracę, jeśli chodzi o legalne przyjazdy do Unii, zapobiegać przemytowi ludzi, wspierać ochronę uchodźców, a także posunąć do przodu kwestie powrotów tych, którzy nie mają prawa do azylu w krajach „28”.

Tusk wskazywał, że współpraca z państwami afrykańskimi jest kluczowa, jeśli chodzi o zaradzenie kryzysowi uchodźczemu. „Nikt z nas nie może rozwiązać tego problemu w pojedynkę” – zauważył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl