Szef chadeków w PE: kandydat na przewodniczącego PE – w grudniu

Największa frakcja w Parlamencie Europejskim – Europejska Partia Ludowa wyłoni kandydata na nowego przewodniczącego europarlamentu w grudniu, zgodnie z planem – poinformował w czwartek szef tej chadeckiej frakcji Manfred Weber.

W czwartek rano obecny przewodniczący PE, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz, ogłosił, że nie będzie starał się o reelekcję i zamierza zaangażować się w niemiecką politykę krajową.

Zgodnie z umową pomiędzy chadecką EPL a socjaldemokratami w PE w styczniu na czele europarlamentu powinien stanąć chadek na 2,5-letnią kadencję. Gdyby Schulz zdecydował się ponownie kandydować na to stanowisko, oznaczałoby to złamanie umowy koalicyjnej.

O nominację grupy EPL w wyborach na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego stara się Francuz Alain Lamassoure, a na giełdzie padają też nazwiska Irlandki Mairead McGuinness, Austriaka Othmara Karasa czy Włocha Antonio Tajaniego.

Kandydata na szefa PE ma też trzecia pod względem wielkości frakcja w PE, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (należy do niej PiS). Jest to głuchoniema belgijska europosłanka Helga Stevens.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl