fot. Autorstwa unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830258

102. rocznica rozpoczęcia Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”

Dokładnie 102 lata temu rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Starcie określane mianem „Cudu nad Wisłą” rozegrało się na przedpolach stolicy i zakończyło zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną.

Bitwa Warszawska jest uznana za 18. przełomową bitwę w dziejach świata. Trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 r. i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Historyk, prof. Jan Żaryn, mówi, że można ją określić starciem cywilizacji.

– Bolszewizm jawił się jako najgroźniejszy wróg ówczesnej cywilizacji, akceptowalnej przez znaczącą część narodów europejskich. Było to więc starcie cywilizacyjne, na ówczesną miarę niewątpliwie najistotniejsze. Z tego starcia zwycięsko – za sprawą bohaterskich Polaków – wyszła Europa – podkreśla prof. Jan Żaryn.   

Kościelne obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej będą odbywać się do poniedziałku w Warszawie, Ossowie i Radzyminie.

Rozpoczynają się dziś w stołecznej konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku. Świątynia ta stanowi wotum za ,,Cud nad Wisłą”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl