Komisja Zdrowia o projekcie dot. zdrowia publicznego

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmuje się  dziś rządowym projektem ustawy o zdrowiu publicznym. Posłowie rozpatrzą sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w tej sprawie.

Dzięki ustawie skoordynowane mają zostać działania na rzecz zdrowia publicznego, prowadzone m.in. przez administrację rządową i samorządy. Narodowy Program Zdrowia ma być przyjmowany w drodze rozporządzenia rządu, a określone w nim cele mają przysłużyć się poprawie zdrowia i jakości życia Polaków. Pierwszy taki program ma objąć lata 2016-2020.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, mówi, że ustawa w obecnym kształcie nie rozwiąże wszystkich problemów związanych ze zdrowiem publicznym.

– Niewątpliwie jest to pierwszy krok, bo ten projekt, który jest procedowany, jest projektem mocno ogólnikowym. To jest tak naprawdę wstęp do tego, co za chwilę powinno być zrobione i wskazanie następcom, jakie kierunki powinny być rozbudowywane. Rekapitulując – to dobrze że myśl o zdrowiu publicznym nareszcie znalazła się w Sejmie, a w szczegółach jeszcze dużo pracy nad tą ustawą będzie w przyszłości – podkreśla prezes NRL.

Na realizację Narodowego Programu Zdrowia w 2016 r z budżetu państwa ma być przeznaczone blisko 140,7 mln zł. To mniej niż pierwotnie zakładano. Poprzednia wersja projektu, z początku czerwca br., zakładała, że będzie to 274,8 mln zł.

RIRM

drukuj