Sejm przyjął informację nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej

Sejm przyjął informację szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego nt. priorytetów polskiej polityki zagranicznej w 2014 r.

Jej odrzucenia chciało PiS – jednak wniosek w tej sprawie nie uzyskał wystarczającego poparcia. Za odrzuceniem informacji Sikorskiego głosowało 137 posłów; 234 było przeciw. 56 posłów wstrzymało się od głosu. Tym samym Sejm informację przyjął.

Szef MSZ ocenił w Sejmie, że Europa znalazła się w najpoważniejszym kryzysie od upadku komunizmu. Mówił m.in. o sytuacji na Ukrainie i polityce Rosji wobec Kijowa. Podkreślił, że koniunktura międzynarodowa w sąsiedztwie Polski pogorszyła się.

Były wiceminister spraw zagranicznych,poseł Witold Waszczykowski, uzasadniając wczoraj wniosek PiS-u o odrzucenie informacji szefa polskiej dyplomacji, powiedział, że zamiast konkretnych planów były publicystyczne zaklęcia i popisy megalomaństwa.

Przez 6 lat prezentował pan nieprawdziwy obraz sytuacji międzynarodowej w regionie, a szczególnie nieprawdziwy obraz polityki rosyjskiej. W 2008 roku całkowicie zbagatelizował pan rosyjską akcję wojskową przeciwko Gruzji. Przerwał pan izolację Rosji i umożliwił rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych przedstawienie kłamliwej wersji wypadku. W expose z 2011 roku przekonywał pan, że Rosja rozwija się i otwiera na świat. Minister Ławrow z honorami był przyjmowany w zamkniętych spotkaniach polskich ambasadorów. Był pan nawet zwolennikiem przyjęcia Rosji do NATO. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku zawierał pan porozumienie z Rosją o koordynacji polityki zagranicznej od 2020 roku. W tym czasie Rosja prowadziła już otwartą politykę szantażów wobec Ukrainy –mówił poseł Witold Waszczykowski.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, szef KP SP, zwrócił uwagę, że minister Sikorski w swoim wystąpieniu zbyt słabo kładł nacisk na relacje Polski z NATO.

Także prezydent Bronisław Komorowski uważa, że w przemówieniu szefa MSZ zabrakło podkreślenia szczególnej roli Stanów Zjednoczonych. Jak powiedział, jest to kwestia obecnego bezpieczeństwa Europy, także i Polski, i jest to także rola w ramach NATO.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl