fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Projekt budżetu na 2020 r. przyjęty z poprawkami przez Komisję Finansów Publicznych

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt budżetu na 2020 rok z poprawkami.

Jedna z nich dotyczy przeniesienia środków na Polonię do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poszczególnych resortów, m.in. do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o kwotę 100 milionów złotych. Obecnie środki na Polonię rozdziela Senat.

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak wskazał na antenie Radia Maryja, że zmiany są w trosce o naszych obywateli przebywających poza granicami kraju.

– Jest to związane z uchronieniem środowiska polonijnego przed rywalizacją polityczną, jaka się w tej chwili toczy. Zależy nam na tym, żeby Polonia była częścią polityki zagranicznej, żeby polityka polonijna w sposób partnerski łączyła się z polityką zagraniczną Polski, żebyśmy jako państwo mogli prowadzić obronę dobrego imienia Polski zagranicą właśnie z naszymi rodakami. Mamy ich ponad 20 milionów. To ogromna siła i ogromny kapitał – powiedział Jan Dziedziczak.

Senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Michał Ujazdowski zapowiedział, że Senat nie poprze tych regulacji. Dodał, że opozycja podczas prac nad budżetem zamierza złożyć poprawkę przywracającą odpowiedzialność Wyższej Izby Parlamentu za wspieranie Polonii.

Rządowa inicjatywa to odpowiedź na działania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który – zdaniem władz – próbuje prowadzić swoją politykę zagraniczną.

RIRM

drukuj