Węgiel naszym ubezpieczycielem energetycznym

W perspektywie strategicznej węgiel pozostaje podstawą polskiego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki.

Poseł wyjaśnił, że węgla mamy na tyle dużo, że starczy go dla następnych pokoleń. O ile  – jak zaznaczył – nie będziemy go metodycznie psuli. Poseł dodał, że jest to rzecz, która sprowadza nas do kwestii racjonalnego wykorzystania zasobów i inwestycji w kopalnie, ale równocześnie do pracy nad wprowadzeniem nowych technologii spalania węgla.

– Te nowe elektrownie, bloki energetyczne nie z powodu pakietu klimatycznego, tylko z powodu naszego interesu powinny być po prostu nowoczesne, bardziej wydajne, nie trzydzieści parę, tylko czterdzieści parę może czterdzieści siedem proc. wydajności. To jest rzecz strategiczna – powiedział poseł Piotr Naimski.  

Ze strategią wiążą się również m.in. odnawialne źródła energii, przy czym nie można się ograniczać jedynie do farm wiatrowych. Poseł zwrócił też uwagę na doraźną perspektywę polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Powiedział, że obecnie kluczowe są projekty budowy czterech dużych elektrowni: Kozienice, Opole, Rybnik i Ostrołęka, które na różnych etapach zamknięcia.

Jednak z niezrozumiałych względów – jak powiedział poseł – rząd zawiesił budowę elektrowni w Ostrołęce. Realizatorem budowy w Opolu – jak się okazuje – jest firma w upadłości a w przypadku Rybnika – Komisja Europejska  nie daje inwestycji puli darmowych emisji CO2 – na co  brakuje reakcji polskiego rządu.

– W związku z tym stopa zwrotu z tej inwestycji, która była liczona na poziomie odpowiadającym inwestorowi nagle spada o dwa lub półtora punktu. To jest kwestia w której polskie państwo powinno ingerować, dlatego że pakiet klimatyczno-energetyczny jest kwestią polityczną. Jest obowiązkiem rządu, aby w tej sprawie pakietu klimatycznego robić wszystko, żeby rygory pakietu klimatyczno-energetycznego dla Polski były osłabiane a docelowo i strategicznie żebyśmy uzyskali w tej sprawie trwałą derogację –akcentował poseł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl