(fot.PAP)

PiS złoży wniosek o wotum nieufności dla Arłukowicza

PiS złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

8 dni temu PiS postawiło ministrowi ultimatum, że jeśli nie podejmie właściwych działań, by zapewnić opiekę dzieciom; Klub Parlamentarny PiS za tydzień złoży wniosek o wotum nieufności

Minął czas; niestety nie doczekaliśmy się żadnej pozytywnej odpowiedzi, były tylko ataki personalne – powiedział prezes PiS.

W dalszym ciągu pacjenci, w tym dzieci nie są leczone i w związku z tym nie pozostaje nam nic innego jak tylko zażądać zmiany ministra, czyli złożyć wniosek o wotum nieufności dla Ministra Arłukowicza i taki wniosek w najbliższym czasie zostanie złożony. Trzeba iść w kierunku pozytywnym, jesteśmy gotowi także do białego szczytu, ale to nie oznacza, że stroną może być tutaj ktoś tak zupełnie niekompetentny jak obecny Minister Zdrowia – powiedział prezes PiS.

Zwołania białego szczytu domagają się organizacje zrzeszające pacjentów. Kilkadziesiąt z nich podpisało się pod listem do premiera, ministra zdrowia i NFZ w tej sprawie.

„To MY PACJENCI nie możemy dostać się do szpitala, czekamy wiele miesięcy na wizytę u specjalisty, diagnostykę czy płacimy z własnej kieszeni za leki „refundowane” – czytamy w liście.

Wśród wielu bolączek służby zdrowia sygnatariusze listu wymieniają także narastające problemy finansowe szpitali i ich zadłużenie, które przekroczyło 10 miliardów złotych.

Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest dramatyczna. Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Bolesław Piecha powiedział, że w każdym woj. są szpitale, które odsyłają chorych ludzi i wyznaczają bliżej nieokreślony termin.

 – Proces  dezintegracji systemu opieki  zdrowotnej  w Polsce postępuje, już nie tylko poprzez wydłużające się kolejki, ale też odsyłanie chorych ludzi, w tym szczególnie dzieci od oddziałów szpitalnych, wyznaczanie śmiesznych satyrycznych terminów do wizyt u specjalistów np.4, 5, 7 lat i żadnej reakcji. Już dwukrotnie z naszej inicjatywy poprawiano dwie zasadnicze ustawy: po pierwsze jeśli państwo pamiętają zamieszanie z ustawa refundacyjną, po drugie w lipcu tego roku była ustawa, które zmieniła ustawę o działalności leczniczej. Dzisiaj wiemy, że te działania nie przynoszą skutków; wszystkie są, albo spóźnione, albo głównie panuje brak zaniechania, nie widzimy żadnych dokumentów, żadnej wizji i żadnej reakcji pana Ministra  Arłukowicza – powiedział poseł Bolesław Piecha.

Na konferencji prasowej PiS zaproponował również projekt ustawy o ochronie matki i dziecka. Słów krytyki wobec szefa resortu zdrowia nie szczędzi także Solidarna Polska.Poseł Arkadiusz Mularczyk szef Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski powiedział, że system który stworzyła jeszcze Ewa Kopacz, a obecnie kontynuuje go Bartosz Arłukowicz jest chory.

– Ani Bartosz Arłukowicz, ani Ewa Kopacz tego systemu w ciągu pięciu lat nie uleczyli. W polskim systemie służby zdrowia cały czas jest więcej patologii, niż zdrowych działań. Dlatego Solidarna Polska będzie za tym, żeby minister zdrowia Bartosz Arłukowicz sam się podał do dymisji i oczywiście jeśli tego nie zrobi, to rozważymy także poparcie wniosku o wotum nieufności – powiedział pos. Arkadiusz Mularczyk.

RIRM

drukuj