(fot. PAP)

Regulamin Sejmu zostanie zmieniony?

Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich zajmie się ponownie projektem zmian w regulaminie Sejmu. Propozycja PiS- u w tej sprawie zakłada m.in. likwidację sejmowej zamrażarki i zakaz odrzucania w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich.

Za przyjęciem zmian w regulaminie opowiedziały się PiS, SP i Ruch Palikota. PO zagłosuje za odrzuceniem projektu.

Poseł, sprawozdawca Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS podkreślił, że zmiany zawarte w projekcie są odpowiedzią na zjawisko kryzysu zaufania do parlamentu.

– To jest zjawisko powszechnie identyfikowane w Europie, w Polsce też niezwykle wyraźne. Każdy sondaż do zaufania instytucji publicznej dla  Sejmu i Senatu jest pesymistyczny. (…) To co jest podstawą merytoryczną tego projektu to troska o rzetelność i przejrzystość procesów legislacyjnych,  zwiększenie uprawnień kontrolnych Sejmu jako takiego, zwiększenie obowiązków informacyjnych Rady Ministrów wobec Sejmu, zwiększenie praw politycznych obywateli względem władzy ustawodawczej i dopiero w ostatniej kolejności zwiększenie uprawnień opozycji parlamentarnej –powiedział  poseł sprawozdawca Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich Kazimierz Michał Ujazdowski.

Poseł Piotr Szeliga, zwrócił uwagę, że przez lata rola Sejmu została wywrócona do góry nogami, stąd potrzebne są zmiany.

To tutaj jest ta władza i to tutaj jest narzucanie i kontrola rządu. Niestety przez lata wszystko zostało wywrócone do góry nogami i dlatego też zmiany te są konieczne. Z pewnością wyjdą wszystkim na dobre – powiedział poseł Piotr Szeliga

Klub SLD zgłosił poprawkę do projektu autorstwa PiS-u, dlatego ponownie trafi on do komisji.

RIRM

drukuj