Trzęsienie ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 7,3 w skali Richtera nawiedziło w piątek północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Wydano ostrzeżenie o tsunami dla tej części wybrzeża, z zastrzeżeniem, że nie ma zagrożenia rozległego tsunami dla Pacyfiku. Nie ma doniesień o zniszczeniach.

Według amerykańskich służb geologicznych, trzęsienie ziemi miało w pierwszych doniesieniach siłę 7,4 w skali Richtera; później skorygowano siłę trzęsienia do 7,3. W Tokio na chwilę zatrzęsły się budynki.

Ognisko wstrząsów znajdowało się 10 km pod dnem morskim.

Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku poinformowało, że nie ma zagrożenia rozległego tsunami w tym rejonie.

Jednak ostrzeżenie przed jednometrową falą tsunami zostało wydane dla prefektury Miyagi w północnowschodniej Japonii, która została nawiedzona przez niszczące trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku. W wyniku trzęsienia doszło wtedy do katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima, najpoważniejszej katastrofie nuklearnej od czasu wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Operator Fukushimy, firma TEPCO poinformowała, że wskutek piątkowego trzęsienia ziemi nie odnotowano żadnych nieprawidłowości w aktualnie wyłączonych siłowniach na północnym wschodzie kraju. „Nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości w sześciu reaktorach w elektrowni Fukushima Daiichi” – powiedział agencji AFP rzecznik TEPCO. Niczego niepokojącego nie stwierdzono również w drugiej siłowni Fukushima Daini.

PAP

drukuj