Powstanie sejmowa podkomisja ds. tzw. dużej ustawy medialnej

Sejmowa podkomisja ds. tzw. dużej ustawy medialnej zostanie powołana po wysłuchaniu publicznym w tej sprawie – powiedziała poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.     

Wysłuchanie, które rozpoczęło się w Sejmie przed południem, ma trwać około 5 godzin. Oprócz polityków uczestniczą w nim przedstawiciele ponad 70 organizacji i stowarzyszeń, zainteresowanych przyszłością mediów publicznych.

Na projekt składa się pakiet trzech ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę. Najwięcej uwag dotyczy przede wszystkim składki audiowizualnej. Miałaby ona wnosić 15 zł, jednak może zostać obniżona do 12 zł.

Dotychczasową ścieżkę legislacyjną projektu przypomniała, otwierając wysłuchanie, poseł Elżbieta Kruk, przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

– Zgodnie z regulaminem Sejmu wysłuchanie publiczne odbywa się na wniosek pisemny posła. Do Komisji Kultury i Środków Przekazu wpłynęły trzy takie wnioski, zgłoszone przez posłów Nowoczesnej, PO oraz PiS. Przypominam, że pierwsze czytanie tych ustaw odbyło się już na posiedzeniu Sejmu. Ustawy te zostały skierowane do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Zgodnie z regulaminem prace nad szczegółowym rozpatrzeniem tych projektów mamy prawo podjąć dopiero po wysłuchaniu państwa propozycji i uwag do tych ustaw, dlatego też dopiero po tym wysłuchaniu na tym posiedzeniu Sejmu, Komisja Kultury i Środków Przekazu powoła podkomisję do rozpatrywania tych projektów – mówiła poseł Elżbieta Kruk.

Pakiet projektów przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, Polskiego Radia i PAP w instytucje mediów narodowych. Wyboru władz tych mediów miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję.

Autorzy projektów liczą, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm w czerwcu na drugim posiedzeniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl