Rada Mediów Narodowych m.in. o KFPP w Opolu

Przed godz. 13 rozpoczęło się dziś posiedzenie Rady Mediów Narodowych, które ma m.in. wysłuchać informacji prezesa TVP Jacka Kurskiego ws. organizacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W poniedziałek wieczorem Telewizja Polska i miasto Opole poinformowały, że porozumiały się co do organizacji 54. edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ma się on odbyć we wrześniu.

Problem z organizacją 54. KFPP w Opolu pojawił się w ostatnim tygodniu maja, kiedy grupa artystów zrezygnowała z udziału w festiwalu. Wśród nich znalazł się Andrzej Piaseczny i Maryla Rodowicz, którzy na scenie w Opolu mieli obchodzić jubileusze swojej pracy artystycznej. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski 22 maja wypowiedział TVP umowę o współorganizowaniu tegorocznego KFPP. Jako powód uznał brak zdolności TVP do wywiązania się z umowy, jaką telewizja zawarła z miastem.

Obydwie strony zapowiadały wówczas, że będą dochodzić swoich praw przed sądem. Zarząd TVP rozpoczął rozmowy z samorządem w Kielcach na temat koncertu piosenki polskiej, który w przyszłości mógłby przekształcić się w festiwal, jednak według zapowiedzi prezesa telewizji miałby on być uzupełnieniem, a nie konkurencją dla KFPP w Opolu.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów ma także omówić zachowania niektórych polityków wobec dziennikarzy mediów publicznych.

Przed tygodniem członkini RMN, posłanka PiS Joanna Lichocka w rozmowie z PAP zapowiedziała, że Rada zajmie się kwestią „ataków polityków Platformy Obywatelskiej na dziennikarzy”. Dodała, że chodzi przede wszystkim o dziennikarzy mediów publicznych, ponieważ RMN zajmuje się tymi mediami.

PAP/RIRM

drukuj