fot. TV Trwam News

Polski Kościół obchodził 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Kościół w Polsce obchodził w niedzielę 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ojciec św. Franciszek w Orędziu na ten dzień zachęca, by nie koncentrować uwagi na „złych wiadomościach” i nie dać sobie ukraść radości z Królestwa.

Również księża biskupi wskazują na to, by być obecnymi w środkach społecznego przekazu z logiką „dobrej nowiny”.

Do papieskiego orędzia nawiązał ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Wskazał, jak ważne jest przekazywanie nadziei i ufności w naszych czasach. Podziękował też za „zaangażowanie się w przekaz i misję prawdy”.

Ks. bp Marek Solarczyk – czynnie obecny w mediach społecznościowych – zwrócił zaś uwagę na odpowiedzialność za słowo. Zaproponował również, by media społecznościowe jednoczyły i były wykorzystywane do świadectwa i ewangelizacji,

– Teraz, jeżeli chodzi o media społecznościowe, tak naprawdę każdy może być nadawcą, może być tym, który poprzez swoje treści do drugiego człowieka dociera. Ważne, żeby były one odpowiedzialne, bezpieczne, a patrząc z perspektywy Kościoła, byłoby pięknie, gdyby były też ewangeliczne – żeby rzeczywiście wspierały. I to jest pierwsza rada. A druga to na pewno też wielka zachęta do tych wszystkich, którzy jako ludzie wiary uczestniczą w środkach społecznego przekazu, w mediach społecznościowych, abyśmy potrafili się jednoczyć – wskazał ks. bp Marek Solarczyk.

Środki społecznego przekazu są narzędziem do budzenia świadomości młodego człowieka – tłumaczył ks. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy legnicki.

-­ Skoro Pan Bóg dopuścił do tego, że mamy dzisiaj środki typu Twitter, Facebook i inne możliwe środki komunikacji technologii informacyjnej, to znaczy, że trzeba z tego skorzystać możliwie najlepiej, najpełniej, także w obszarze kształtowania człowieka. To, o czym przypominał w UNESCO wiele lat temu św. Jan Paweł II – w wychowaniu chodzi właśnie o to, żeby w pełni ukształtować człowieka, żeby on nie tylko wiedział kim jest, w jakim kierunku idzie, ale też w oparciu o co powinien budować. I myślę, że środki społecznego przekazu są doskonałą przestrzenią, żeby budzić świadomość młodego człowieka – podkreślił ks. bp Marek Mendyk.

Hasłem 51. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu są słowa: „Nie lękaj się, bo jestem z tobą. Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj