fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Ustawa medialna czeka na podpis prezydenta

Prawdopodobnie dzisiaj prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę medialną autorstwa PiS-u. Prowadzi ona do gruntownych zmian w mediach publicznych, m.in. wymiany członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

W zeszłym tygodniu Senat przegłosował ustawę medialną autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Nowelizacja doprowadzi do wymiany członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych. W wybór ich zastępców nie będzie już ingerować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Decyzję podejmie minister skarbu.

Jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów czterech dyrektorów anten Telewizji Polskiej złożyło dymisję. Niewykluczone, że wcale nie chodzi o dobro mediów, tylko o pieniądze. Byłych dyrektorów nie obejmie nowy, wysoki podatek od odpraw w spółkach Skarbu Państwa, który uchwalił PiS. Zmiany dotyczące ustawy medialnej krytykuje opozycja.

– Jest to ustawa, która ma doprowadzić do wymiany kadr w mediach publicznych – mówi Iwona Śledzińska-Katarasińska, poseł PO.

– Media będą znowu polityczne – dodaje Joanna Scheuring-Wielgus, poseł Nowoczesnej.

W wewnętrzne sprawy Polski w związku ze zmianami w mediach chce ingerować Komisja Europejska. Unijny komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Günther Oettinger opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji. Decyzja ma zapaść 13 stycznia.

Decyzję o włączeniu sytuacji w Polsce do porządku obrad tego dnia podjął Jean-Claude Juncker, szef KE. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość pracuje teraz nad nowym, dużym projektem, zakładającym utworzenie mediów narodowych.

– Chcemy przedstawiać osiągnięcia Polaków – to, co jest najwspanialsze w Rzeczypospolitej Polskiej – a nie być karmieni ciągłym strachem, napuszczaniem jednych na drugich i traktowaniem TVP jako elementu rozgrywek publicznych. To musi się skończyć – tłumaczy Dorota Arciszewska – Mielewczyk z PiS-u.

Projekt jest już gotowy. Czekają go jeszcze konsultacje społeczne oraz notyfikacja przez Komisję Europejską.

TV Trwam News/RIRM

drukuj