fot. pixabay.com

Wsparcie na zakup węgla

Sejm pracuje nad dopłatami do węgla. Wsparcie na zakup maksymalnie trzech ton surowca obowiązywać ma od lipca. Tymczasem samorządowcy apelują o wymianę tzw. kopciuchów. Od przyszłego roku posiadanie starego pieca wiązać będzie się z karą finansową.

Choć początek lipca to czas wakacyjnych wyjazdów, część osób zastanawia się czym ogrzeje dom w zimie. Rosnące ceny węgla to efekt ograniczania wydobycia surowca w Polsce oraz wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel.

– Wcześniej był węgiel po 800-900 złotych za tonę. (…) Teraz cena wzrosła do 2,5 tys. złotych – mówiła pani Halina.

Rozwiązaniem problemu wysokich cen mają być dopłaty do węgla. Rządowy projekt wesprze odbiorców indywidulanych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe wykorzystujące węgiel i jego pochodne do ogrzewania budynku.

– Zależy nam przede wszystkim, żeby Polaków uspokoić; że troszczymy się o to, żeby zima też była spokojna – zaznaczała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Ustawa zakłada maksymalną cenę za jedną tonę węgla kamiennego, brykietu lub peletu nie większą niż 996 złotych i 60 groszy. Skup węgla, który ustali taką cenę, dostanie dofinansowanie w wysokości nieco ponad tysiąc złotych. 

– Jest krokiem bardzo dobrym i to pomaga ostatecznym klientom, ale również bardzo mocno pozwoli na obniżenie tej ceny sprzedawcom –  podkreślał dr Robert Golej, ekspert ds. energetyki.

– Rząd chce, aby rekompensaty weszły w życie w lipcu. Zainteresowanie dopłatami będzie duże – zwrócił uwagę Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

4 mln 300 tys. liczba gospodarstw wykorzystujących węgiel do jakichkolwiek celów grzewczych i 3 mln 800 tys., gdzie węgiel był podstawowym nośnikiem do ogrzewania pomieszczeń – mówił wiceminister.

Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej, nie ma wątpliwości, że ustawa będzie nowelizowana.

– Mamy możliwość kupienia węgla do 3 ton taniej, to wypada zapytać, co będzie powyżej tych 3 ton, kiedy zazwyczaj potrzeba 6-7 ton węgla na całą zimę – komentował.

Polska kupuje węgiel m.in. z Kolumbii i Republiki Południowej Afryki. Rząd zapowiada, że eksport wzrośnie. Inne rozwiązanie problemu widzi Konfederacja. (…) Nie dopłacać do węgla z importu tylko odrzucić politykę klimatyczną Unii Europejskiej i obniżyć koszty polskiego wydobycia obniżając podatki, likwidując akcyzę, likwidując VAT i CIT na wydobycie węgla – podkreślał Robert Winnicki, poseł Konfederacji.

Samorządy apelują do mieszkańców o wymianę starych pieców. Jak przypominał Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, pod koniec kwietnia znowelizowano tzw. uchwałę smogową. 

– Po kolei wchodzą kolejne przepisy i od początku 2023 roku powinniśmy zaprzestać eksploatowania tzw. kopciuchów, czyli urządzeń niespełniających żadnych norm – apelował Marcin Podgórski.

Dalsze korzystanie z tzw. kopciucha będzie wiązało się z karą finansową. Na wymianę pieca przysługuje dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Władze Mazowsza chcą, aby w każdej gminie działali tzw. ekodoradcy. Ze wsparcia korzystają już mieszkańcy Warszawy – mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

– Ekodoradcy wspierają mieszkańców i mieszkanki zarówno w identyfikacji możliwych rozwiązań technicznych, jaki i w identyfikacji źródeł finansowania – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak.

Unia Europejska promuje odnawialne źródła energii. Jednak embargo na rosyjskie surowce wymusiło na części państw powrót do węgla. Ratunkiem dla gospodarek mają być inwestycje w energię z gazu i atomu z unijnym dofinansowaniem. Wbrew żądaniom lewicowych europosłów atom i gaz włączono do wykazu tzw. zielonej energii.

– Atom od dawna powinien być respektowany jako alternatywne i tzw. zielone źródło energii, zwłaszcza atom czwartej generacji, ponieważ te elektrownie są małe i nie wymagają tak dużych dofinansowań – zaakcentował dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo – Technicznej „Gdańsk”.

Jak dodał, to decyzja korzystna dla Polski, która prowadzi inwestycje w infrastrukturę gazową, a w przyszłości planuje budowę elektrowni atomowych. 

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl