fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr inż. J. Margielski: Zorganizowaliśmy punkt dystrybucji węgla w 48 godzin (…). Widzimy, że jest bardzo duży odzew na naszą ofertę

Zorganizowaliśmy punkt dystrybucji węgla w 48 godzin przy pomocy osób zatrudnionych w spółkach miejskich. Ta dystrybucja została uruchomiona przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, takich punktów jest bardzo wiele na terenie Polski, gdyż każda gmina musi dysponować PSZOK, gdzie jest waga wykorzystywana do dystrybucji węgla. Plac został utwardzony w trybie pilnym i byliśmy gotowi już od poniedziałku dystrybuować węgiel. Codziennie mamy około 150-200 telefonów od mieszkańców zainteresowanych zakupem, także widzimy, że jest bardzo duży odzew na naszą ofertę – mówił dr inż. Jarosław Margielski, prezydent miasta Otwock, w piątkowym programie „Polski Punkt Widzenia” w TV Trwam.

Samorządy zostały zaproszone przez rząd do udziału w dystrybucji węgla dla mieszkańców. W tę inicjatywę włączył się samorząd Otwocka. Prezydent tego miasta podkreślił, że obecnie to była jedna słuszna decyzja, jaką mógł podjąć miejski samorząd.

Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby mieszkańcy Otwocka mieli zminimalizowany problem dotyczący zakupu węgla. Stąd też natychmiastowa decyzja o włączeniu się w program dystrybucji, który umożliwił rząd, włączeniu się w kwestę zaoferowania pomocy, w kwestię zaoferowania zaopatrzenia w surowiec do wytworzenia energii w okresie zimowym. Myślę, że to była jedyna słuszna decyzja, jaką mogliśmy podjąć, a świadczy o tym ogromne zainteresowanie, które już od pierwszego dnia widzimy w punkcie dystrybucji – powiedział dr inż. Jarosław Margielski.  

W zaledwie dwa dni na terenie Otwocka powstał punkt dystrybucji węgla. Cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, a dodatkowo ceny oferowane na nim są o kilkaset złotych mniejsze niż w innych punktach.

Zorganizowaliśmy ten punkt w 48 godzin przy pomocy osób zatrudnionych w spółkach miejskich. Ta dystrybucja została uruchomiona przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, takich punktów jest bardzo wiele na terenie Polski, gdyż każda gmina musi dysponować PSZOK, gdzie jest waga wykorzystywana do dystrybucji węgla. Plac został utwardzony w trybie pilnym i byliśmy gotowi już od poniedziałku dystrybuować węgiel. Codziennie mamy około 150-200 telefonów od mieszkańców zainteresowanych zakupem, także widzimy, że jest bardzo duży odzew na naszą ofertę. Ceny, które oferujemy są konkurencyjne, bo są w granicach 400-800 złotych tańsze te stawki, które proponujemy za tonę węgla, a mianowicie 2900 zł brutto za tonę węgla o grubszej frakcji. Jest to realna oszczędność dla mieszkańców, jeżeli zakupują kilka ton w niższych cenach – wskazał gość TV Trwam.

Nie wszystkie samorządy są w stanie utworzyć punkty do dystrybucji węgla, jednakże istnieją rozwiązania takie, jak współpraca z innymi samorządami. Dzięki temu ta dystrybucja będzie możliwa, przez co zyskają na tym mieszkańcy większej liczby miejscowości.

– Owszem, nie wszystkie samorządy dysponują spółkami gminnymi ciepłowniczymi, które w ramach zamówień sektorowych mogą korzystać ze specjalnego przepisu ustawy o prawie zamówień publicznych, gdzie wyłącza się dla zamówień sektorowych stosowanie prawa zamówień publicznych. Tak jest w przypadku spółki, która w Otwocku zajmuje się dystrybucją węgla, czyli Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Jednakże to nie zamyka drogi i rozwiązania samorządom, które nie dysponują takimi spółkami, jeżeli jest wola współpracy między samorządowcami. Wychodzę z założenia, że jeżeli się czegoś nie chce zrobić, to się szuka powodu, a jeżeli chce się coś zrobić, to szuka się sposobu, jak to skutecznie zrealizować. Myślę, że nasze miasto jest dobrym przykładem, gdyż podpisaliśmy współpracę z mniejszymi gminami, chociażby z gminą Osieck w powiecie Otwockim, gdzie wójt zatroskana o swoich mieszkańców chciała również umożliwić pomoc. Zawarliśmy porozumienie między naszymi samorządami i już od poniedziałku uruchamiamy dystrybucję także dla mieszkańców tej gminy (…). Zainteresowanie jest bardzo duże. Współpraca między nami daje możliwość rozwiązania sytuacji, nawet jeżeli gmina takiej spółki nie posiada – wyjaśnił dr inż. Jarosław Margielski.

W Otwocku dostawa węgla do punktu dystrybucji odbywa się z Portu Północnego w Gdyni.

My dostawę tego surowca, jakim jest węgiel, zorganizowaliśmy przy użyciu transportu, który był w dyspozycji prywatnej firm, które zajmują się branżą budowlaną, więc podpisaliśmy umowę na wynajem tego transportu. Węgiel przywozimy z Portu Północnego w Gdyni. Trwa to około 12 godzin z załadunkiem i powrotem, aż ten surowiec znajdzie się u nas na punkcie dystrybucji. Absolutnie nie jest to zadanie wymagające. Myślę, że na terenie każdego powiatu funkcjonują przedsiębiorstwa, które chętnie włączyłyby się w ten proces – zaznaczył prezydent Otwocka.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, stwierdził, że rząd nie radzi sobie z sytuacją i spycha odpowiedzialność na samorządy, które mają być odpowiedzialne za kupno i dystrybucję węgla. Taka postawa wskazuje niechęć Rafała Trzaskowskiego do otwarcia punktów dystrybucji węgla, przez co warszawiacy mogą uciekać po węgiel do innych miejscowości.

Nie chcę oceniać działań prezydenta Warszawy. Myślę, że jako samorządowcy mamy inne role i zadania, które przed nami stoją do rozwiązania. Natomiast jeżeli prezydent Warszawy zwróciłby się o pomoc czy kwestię współpracy, nawet jeżeli chodzi o te dzielnice Warszawy, które są położone blisko powiatu otwockiego, jak najbardziej jestem otwarty i chętnie wspomożemy swoimi działaniami – zapewnił dr inż. Jarosław Margielski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl