[TYLKO U NAS] M. Małecki: Zamrożona została praca w 12 śląskich kopalniach – to nowy etap walki z epidemią koronawirusa na Śląsku

Dla bezpieczeństwa górników, ich rodzin i mieszkańców Śląska zamrożona została praca w 12 śląskich kopalniach. Chodzi o to, żeby wygasić ogniska koronawirusa po to, żeby przez trzy tygodnie – czas, na który zostanie zamrożona praca kopalń – koronawirus na Śląsku wygasł. To jest nowy etap walki z epidemią koronawirusa na Śląsku – podkreślał Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w poniedziałkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 599 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 326 z nich wykryto na Śląsku. Zdecydowana większość zachorowań dotyczy górników i ich rodzin. Od wtorku w dwunastu śląskich kopalniach zostanie wstrzymane wydobycie węgla. [czytaj więcej] 

– Sytuacja na Śląsku jest nietypowa, bo zdecydowana większość populacji przechodzi bezobjawowo chorobę wywołaną przez wirus Covid-19. Natomiast dla bezpieczeństwa górników, ich rodzin i mieszkańców Śląska wicepremier Jacek Sasin zakomunikował decyzję o tym, że zamrożona została praca w 12 śląskich kopalniach. Ta decyzja jest zbieżna z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego i ministra zdrowia. Chodzi o to, żeby wygasić ogniska koronawirusa po to, żeby przez trzy tygodnie – czas, na który zostanie zamrożona praca kopalń – koronawirus na Śląsku wygasł. To jest nowy etap walki z epidemią koronawirusa na Śląsku – oznajmił Maciej Małecki.

Górnicy za trzytygodniowy okres wstrzymania pracy dostaną 100 procent wynagrodzenia.

– Części składowe wynagrodzenia górników to jest trochę inny model niż zwykły. Tu takie rozwiązanie jest potrzebne po to, żeby górnicy nie byli bardziej poszkodowani, bowiem górnik, który pracuje, ma inne wynagrodzenie niż ten, który jest na postojowym. Wicepremier Jacek Sasin osobiście był na Śląsku, wziął udział w sztabie kryzysowym kierowanym z wojewódzkiego urzędu w Katowicach. Była tam też minister rodziny Marlena Maląg, był Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Tam rozmawiali na temat, jak wygasić ogniska koronawirusa, a jednocześnie w sposób jak najmniej oddziałujący na gospodarkę – powiedział wiceminister aktywów państwowych.

Cały czas trwają badania przesiewowe wśród górników. Maciej Małecki zaznaczył, że Śląsk jest najbardziej przebadanym obszarem w Polsce.

– Tam była największa liczba testów. Cyfry, które pojawiają się o wysokiej zachorowalności, wynikają z tego, że duża część populacji była zbadana. Chyba w żadnej części Europy nie mieliśmy tak dokładnych badań. Pewnym pozytywem, ale jednocześnie też problemem jest to, że zdecydowana większość osób zarażonych przechodzi chorobę zupełnie bezobjawowo. Natomiast nie mając objawów, nie wiedzą o tym, że zarażają innych, dlatego potrzebne jest to zamrożenie. Myślę, że każdy, kto ma odrobinę wyobrażenia na temat specyfiki pracy w kopalni, wie, że to jest zbiorowisko ludzi i nie da się uniknąć kontaktu z innymi osobami – zwrócił uwagę gość TV Trwam.

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie, które – ze względu na pandemię koronawirusa – będą przeprowadzone w dwóch formach: tradycyjnie (w lokalach wyborczych) oraz korespondencyjnie.

– Zależy nam, żeby wybory były przygotowane w taki sposób, żeby każdy, kto chce, mógł wziąć w nich udział – oddać swój głos. W przypadku Śląska i liczbie, która zbliża się do 10 tysięcy zarażonych (…), te osoby też będą mogły wziąć udział w wyborach, jeśli tylko będą chciały. Podkreślamy, jak ważne jest, żeby w tych wyborach ponownie zwyciężył prezydent Andrzej Duda, bo to pozwoli w bardzo dobrej współpracy wychodzić polskiej gospodarce ze spowolnienia wywołanego koronawirusem. Prezydent Andrzej Duda w sposób znakomity współpracuje z rządem Prawa i Sprawiedliwości – podkreślił wiceszef resortu aktywów państwowych.

– Ostatnie pięć lat prezydenta Andrzeja Dudy to czas najlepszy dla Polski po 1989 roku, a tak naprawdę od wielu lat. Wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia, wzrost Polski na arenie międzynarodowej, wielkie inwestycje i podniesienie się poziomu życia Polaków – to są cechy, które nieodłącznie kojarzą się z sukcesami prezydenta Andrzeja Dudy. Wybór kandydata opozycji oznacza kłótnie, awantury i nie chcemy, żeby do kryzysu koronawirusa, do spowolnienia gospodarczego opozycja zafundowała nam jeszcze kryzys polityczny – argumentował.

radiomaryja.pl

drukuj