fot. PAP

Rozmowy ws. kopalni Kazimierz – Juliusz

Dziś kolejna runda rozmów dotyczących przyszłości pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz, która ma wstrzymać wydobycie z końcem września.

Piątkowe rozmowy związkowców z zarządem Katowickiego Holdingu Węglowego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Górnicy domagają się porozumienia regulującego warunki ich przejścia do nowych zakładów. Boją się, że bez tego stracą wypracowane przez lata uprawnienia.

– Chcemy, żeby w porozumieniu było podkreślone, na jakich zasadach i w jaki sposób ci ludzie będą przechodzić. Holding może się do tego ustosunkować na piśmie. Da swoje propozycje i będziemy zawiadywać, co do dalszej formy tego porozumienia – powiedział Grzegorz Sułkowski, przewodniczący Solidarności w kopalni Kazimierz-Juliusz.

W sierpniu przedstawiono plan naprawczy dla Katowickiego Holdingu Węglowego. Zakładał on uzyskanie środków niezbędnych na dofinansowanie spółki.

Innym założeniem jest „racjonalizacja zatrudnienia oraz urealnienie kosztów wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych”. Ma się to odbyć poprzez sprzedaż kilku kopalń, w tym kopalni Kazimierz Juliusz. To ostatnia kopalnia w Zagłębiu Dąbrowskim. Obecnie zakład zatrudnia ponad 1000 pracowników.

RIRM

drukuj