Jutro premier poda się do dymisji

We wtorek premier Donald Tusk poda się do dymisji; mamy informację, że nastąpi to po posiedzeniu RBN; prezydent przyjmie dymisję premiera i rządu w czwartek po południu; potem zaprosi na rozmowę kandydatkę koalicji na premiera – poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Dodała, że prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z wicepremierem Januszem Piechocińskim uzyskał potwierdzenie, że kandydatem koalicji większościowej na premiera jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

„Pan prezydent podczas dzisiejszego spotkania z wicepremierem Piechocińskim uzyskał potwierdzenie, że jest kandydat koalicji większościowej, kandydat na premiera. Tym kandydatem jest marszałek Ewa Kopacz” – powiedziała Trzaska Wieczorek w poniedziałek dziennikarzom.

Przedstawiła też scenariusz na najbliższe dni. „Po złożeniu przez premiera Donalda Tuska dymisji – mamy informację, że może to nastąpić po wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, po tym terminie – pan prezydent przyjmie dymisję premiera i Rady Ministrów, to będzie w czwartek w godzinach popołudniowych” – podkreśliła dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Potem – dodała – „prezydent zaprosi do siebie kandydatkę koalicji na premiera”. Na pytanie, czy wówczas Kopacz przedstawi skład nowego rządu odparła: „Tak, wtedy pan prezydent będzie chciał usłyszeć te propozycje od kandydatki na premiera, od pani marszałek”.

Komorowski i Piechociński – relacjonowała Trzaska-Wieczorek – rozmawiali także o istotnych z punktu widzenia prezydenta kwestiach takich jak obronność i bezpieczeństwo Polski oraz polityka rodzinna. „To są ważne aspekty, o których prezydent będzie chciał rozmawiać z kandydatką na premiera Ewą Kopacz” – dodała Trzaska-Wieczorek.

Nie chciała podawać na razie dokładnej daty spotkania z marszałek Sejmu. Przypomniała jednocześnie, że Komorowski wielokrotnie podkreślał, iż „jest potrzeba stabilizacji i dostrzega szybką potrzebę stabilizacji w tym zakresie”.

Pytana, czy prezydent będzie rozmawiał z innymi partiami, Trzaska-Wieczorek podkreśliła: „Nie może być dwóch większości w Sejmie, a pan prezydent uzyskał dziś potwierdzenie, że jest kandydat większości. To jest jednoznaczna deklaracja i właśnie z panią marszałek Ewą Kopacz pan prezydent w następnej kolejności, po przyjęciu dymisji premiera i Rady Ministrów, będzie się spotykał”.

Piechociński zapowiedział po spotkaniu z prezydentem, że w poniedziałek o godz. 20 odbędzie się spotkanie koalicji PO-PSL. „Koalicja przedstawi wspólnego kandydata, który ma poparcie większości” – podkreślił szef PSL.

Dopytywany o skład nowego rządu, którym miałaby pokierować Kopacz, lider ludowców podkreślił, że skład Rady Ministrów „poznaje się po tym, jak kandydat na premiera przedstawi swoje typy, które zatwierdzą liderzy koalicyjni”. „Zanosi się, że jestem w rządzie i będę w rządzie” – dodał.

Pytany o ministrów rolnictwa oraz pracy Marka Sawickiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza, Piechociński zapewnił, że to są jego kandydaci do nowego rządu, bo „w ostatnich latach wykonali wielką pracę dla Polski”. „Ostatnie miesiące pokazały, że są mocnymi punktami koalicyjnego rządu” – ocenił.

PAP

drukuj