W czwartek w Moskwie rozmowy nt. układu INF 

Rosyjsko-amerykańskie rozmowy na temat przestrzeganiu układu z 1987 roku o likwidacji rakiet średniego zasięgu (układ INF) odbędą się w czwartek w Moskwie – poinformowała w poniedziałek agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela rosyjskiego MSZ.

„Uważamy, że jest to ważne porozumienie i że powinno być właściwie realizowane” – cytuje Interfax Michaiła Uljanowa, który kieruje wydziałem kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ.

Według opublikowanego przez Departament Stanu USA w lipcu corocznego raportu w sprawie kontroli zbrojeń „USA ustaliły, że Rosja łamie swe zobowiązania wynikające z układu INF”. Traktat ten zakazuje obu stronom posiadania, produkcji i testowania bazujących na lądzie pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5 500 km.

Rosyjskie MSZ zarzuty te określiło wówczas jako bezpodstawne i stanowiące element kampanii propagandowej motywowanej „innymi przyczynami”, co odczytano jako aluzję do działań Rosji wobec Ukrainy.

Rosyjski resort spraw zagranicznych twierdził wtedy, że problemy z realizacją układu INF „są dobrze znane obu stronom” i „należy się nimi zajmować w trybie roboczym, nie sięgając po +dyplomację megafonową+”. Resort wymienił także sprzeczne jakoby z traktatem działania USA, na przykład „produkowanie przez Amerykanów bezzałogowych samolotów bojowych, które w oczywisty sposób podlegają pod zawartą w nim definicję bazujących na lądzie pocisków manewrujących”.

Układ INF został podpisany przez ówczesnych przywódców USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa.

Na początku tego roku „New York Times” przypominał, że w okresie prezydentury George’a W. Busha Rosja proponowała, by obie strony odstąpiły od traktatu INF. Ówczesny rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow argumentował, że „choć zimna wojna się skończyła, Rosja nadal stoi w obliczu zagrożeń ze strony krajów na jej peryferiach, w tym Chin i potencjalnie Pakistanu”. Jednak administracja Busha nie chciała odstępować od traktatu, który państwa NATO uważały za kamień węgielny kontroli zbrojeń i którego anulowanie umożliwiłoby Rosjanom zwiększenie sił rakietowych bezpośrednio koło sojuszników USA w Azji.

Od czasu, gdy urząd prezydenta USA objął Barack Obama, Rosjanie zapewniają, że chcą zachować ten traktat. Jednak zdaniem amerykańskich analityków, na których powoływał się „New York Times”, Rosja stara się umocnić swój potencjał nuklearny, „by zrekompensować słabość swych sił konwencjonalnych, nienuklearnych”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl