fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Niedzielski wystosował list otwarty do udziałowców firmy Pfizer

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, oczekuje gruntownej zmiany kontraktów na dostawę szczepionek przeciw COVID-19. W tej sprawie wystosował list otwarty do udziałowców firmy Pfizer.

Po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie Europa żyje w innej rzeczywistości. Migracja, kryzys energetyczny i inflacja – to dziś największe wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska, w tym także Polska. Stąd apel ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, do udziałowców firmy Pfizer o zmiany w kontrakcie na dostawę szczepionek przeciw COVID-19.

„Polska administracja państwowa wszystkich szczebli skierowała wszelkie dostępne środki na pomoc i wsparcie naszych sąsiadów. Wiąże się to z ogromnymi nakładami finansowymi” – czytamy w liście.

Minister zdrowia podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Unii Europejskiej jest stabilna. Dostawa setek milionów szczepionek przeciw COVID-19 firmy Pfizer jest zatem bezcelowa. Pfizer proponuje zmniejszenie dostawy, ale jednocześnie wymaga zapłaty za anulowane zamówienie, która miałaby wynosić połowę ceny za każdą niewyprodukowaną dawkę szczepionki. Ministerstwo Zdrowia oczekuje korzystniejszego porozumienia.

„Biznes to nie tylko i nie zawsze pieniądze, ale także odpowiedzialność, szczególnie gdy mówimy o zdrowiu publicznym” – zaznacza w mediach społecznościowych minister Adam Niedzielski.

Renegocjacji kontraktu z Pfizerem chcą także Bułgaria, Litwa, Łotwa, Chorwacja, Słowenia i Węgry. W proces została włączona Komisja Europejska. Wcześniej porozumienie zostało zawarte z producentami szczepionek Moderna i Novavax.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl