fot. PAP/Lech Muszyński

W całej Polsce rozpoczynają się matury

Do matur przystąpi około 272,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników. Absolwenci zmierzą się dzisiaj z językiem polskim.

W tym roku egzaminy dojrzałości przeprowadzane są w dwóch formułach.

– Jedna formuła to absolwenci techników i szkół branżowych drugiego stopnia, a w drugiej formule będą pierwsi absolwenci czteroletniego liceum – mówi wiceminister edukacji i nauki, Marzena Machałek.

Czteroletnie liceum zostało wprowadzone po reformie w 2016 roku. W związku z tym matura została dla nich przygotowana na bazie innej podstawy programowej. Absolwenci do egzaminów przygotowywali się przez cztery lata. Utrudnił im to czas COVID-19.

– Uwzględniliśmy to, ograniczając rozporządzeniem o wymaganiach zakres wiedzy, która będzie sprawdzana na maturze. To będzie 25-30 proc. zmniejszony zakres wiedzy – wyjaśnia wiceminister Marzena Machałek.

Materiał ograniczony został nie tylko na egzaminach pisemnych, ale również na egzaminach ustnych, które znów dla absolwentów są obowiązkowym elementem matury.

– Zestaw pytań otwartych  ograniczyliśmy z 220 do 120 pytań. Jestem więc przekonana, że przez cztery lata – przy ograniczeniu wymagań i pytań otwartych, bo chodzi o pytania jawne – absolwenci się dobrze przygotowali – mówi wiceszefowa resortu edukacji i nauki.

Chęć przystąpienia do matury w tym roku – jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych lat. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach, chcą przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu albo do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 153 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego. A także do dwóch egzaminów ustnych. Aby zdać, z każdego z nich musi uzyskać minimum 30 procent. Absolwenci muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym – w tym przypadku nie ma jednak progu zaliczeniowego.

Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00. Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 4 maja rano przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym dniu nie będzie egzaminu po południu.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl