fot. Wikimedia Commons

RPA: trwa największy od lat kryzys energetyczny

W Republice Południowej Afryki trwa największy od lat kryzys energetyczny. Przerwy w dostawie prądu trwają do sześciu godzin dziennie, brak sygnalizacji świetlnej powoduje korki, cierpi gospodarka, a przede wszystkim małe biznesy – poinformowało w czwartek BBC.

„Słabe zarządzanie i korupcja w Eskom, południowoafrykańskim przedsiębiorstwie zajmującym się wytwarzaniem i dystrybucją energii, sprawiły, że mieszkańcy RPA muszą żyć z przerwami w dostawie energii od wielu lat, jednak obecne przerwy są najbardziej intensywne w historii” – oceniło BBC.

Aby zapobiec całkowitemu załamaniu się sieci, Eskom jednocześnie odcina zasilanie w różnych częściach kraju. RPA szybko zbliża się do zeszłorocznej liczby 2521 gigawatogodzin energii elektrycznej odciętej od sieci. W tym roku do lipca Eskom stracił już 2276 gigawatogodzin. W zeszłym tygodniu Eskom wszedł na szósty etap odcinania energii, co oznacza, że musiał wyciąć 6000 megawatogodzin, aby zapobiec ogólnokrajowej przerwie w dostawie prądu. Istnieje osiem etapów zrzucania obciążenia, każdy etap oznacza konieczność wycięcia 1000 megawatogodzin.

Przerwy w dostawach prądu zostały pogłębione przez zeszłotygodniowe protesty pracowników przedsiębiorstwa. Negocjacje płacowe między Eskomem a pracownikami z trzech związków załamały się, co skłoniło ich do przerwania prac, poważnie utrudniając działania firmy i niezbędne prace konserwacyjne. Andre de Ruyter, szef Eskomu nazwał akcję protestacyjną „nielegalną” i oskarżył pracowników o trzymanie kraju jako „zakładnika”. Pracownicy firmy są klasyfikowani jako niezbędni w RPA i nie mogą strajkować.

Umowa dotycząca nowych wynagrodzeń została osiągnięta, ale Eskom twierdzi, że nie oznacza to końca przerw w dostawach prądu, ponieważ uporanie się z zaległościami w pracach konserwacyjnych zajmie trochę czasu. Co więcej, firma jest zadłużona w wysokości 26 miliardów dolarów.

Odcięcia prądu prawdopodobnie spowolnią wzrost gospodarczy i pogłębią bezrobocie, które wynosi w RPA 34,5 procenta. Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem podupadającej gospodarki kraju. Według raportu McKinsey & Company z 2020 r. stanowią one co najmniej 98 proc. firm w RPA i są miejscem pracy od 50 proc. do 60 procent obywateli.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl