fot. pixabay.com

Opublikowano rozporządzenie dot. obowiązku kwarantanny dla osób przyjeżdzających z RPA, Indii i Brazylii

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym osoby przyjeżdzające do Polski z RPA, Indii i Brazylii będą mogły być zwolnione z kwarantanny na podstawie testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż po 7 dniach od powrotu do kraju.

Jak informował w tym tygodniu minister zdrowia, Adam Niedzielski, obowiązkowa kwarantanna dla osób przybywających z RPA, Indii i Brazylii ma związek z rozprzestrzeniającymi się nowymi wariantami koronawirusa.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów czas kwarantanny będzie mógł ulec skróceniu w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia.

Jak doprecyzowano, obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

„Zgodnie z nowymi regulacjami przybywający do Polski z RPA, Indii i Brazylii, nie mają już możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godz. po powrocie do kraju. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach” – napisał w środę na Twitterze minister zdrowia, Adam Niedzielski.

PAP

drukuj