fot. pixabay.com

RPA: Mężczyzna podejrzany o spowodowanie pożaru w parlamencie oskarżony o terroryzm

Mężczyzna podejrzany o spowodowane pożaru w parlamencie RPA we wtorek został oskarżony o terroryzm. Według ustaleń prokuratury miał on zdetonować w budynku niesprecyzowane urządzenie.

49-letni Zandile Christmas Mafe został aresztowany w Kapsztadzie w niedzielę 2 stycznia, niedługo po wybuchu pożaru. Lokalna policja postawiła mu zarzuty włamania się do budynku, podpalenia i kradzieży m.in. laptopów, naczyń i dokumentów.

We wtorek sąd oskarżył go również o terroryzm.

„Oskarżony jest winny naruszenia przepisów (…) o ochronie demokracji konstytucyjnej przed terroryzmem i działaniami z nim związanymi” – wynika z pisma sądowego, do którego dotarła AFP.

Rzecznik prokuratury Eric Ntabazlila powiedział podczas konferencji prasowej, że sprawca „zdetonował urządzenie w parlamencie”.

Pojawiają się jednak głosy, że 49-latek jest niewinny – we wtorek przed budynkiem sądu zebrało się ok. 30 demonstrujących domagających się jego uwolnienia.

2 stycznia w Kapsztadzie wybuchł duży pożar w kompleksie budynków należących do parlamentu RPA; strażacy nie byli w stanie go opanować przez dwa dni. Najbardziej zniszczony został stary gmach Zgromadzenia Narodowego, w którym zawalił się dach. Żywioł zajął również miejsce posiedzeń parlamentarzystów, biura oraz siłownię. Nie było żadnych ofiar.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl