Wietnam. Policja przejęła ok. 3 ton kości słoniowej przemycanej z RPA

Wietnamska policja przejęła na północy kraju prawie trzy tony kości słoniowej przemyconej z Republiki Południowej Afryki (RPA). To kolejna tego typu akcja policji podjęta w walce z nielegalnym handlem „białym złotem”.

Policja w prowincji Thanh Hoa poinformowała w poniedziałek, że kość słoniową znaleziono w skrzyniach w jednej z ciężarówek zatrzymanych przez policję w sobotę rano.

Kierowca ciężarówki twierdzi, że został wynajęty do przetransportowania cennego towaru z prowincji Dong Nai na południu Wietnamu do stolicy kraju, Hanoi. Więcej szczegółów nie podano.

Wietnamskie władze regularnie konfiskują kość słoniową. W zeszłym roku  przejęto prawie siedem ton kości słoniowej w Mieście Ho Chi Minha (dawny Sajgon), głównym ośrodku handlowym na południu kraju.

Obrońcy praw człowieka systematycznie zarzucają władzom komunistycznego Wietnamu, że nie zapobiegają próbom handlu materiałem pochodzącym od zagrożonych gatunków.

Kość słoniowa jest bardzo ceniona w tradycyjnej medycynie w Wietnamie, wyrabia się z niej również przedmioty dekoracyjne. Nie słabnie też popyt na róg nosorożca w związku z przekonaniem, że może leczyć raka.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) w 1989 roku zakazała międzynarodowego handlu kością, choć w 1997 roku zezwoliła krajom południowej Afryki na ograniczoną sprzedaż.

Według ekspertów Azja, w szczególności Chiny i Japonia, jest największym rynkiem zbytu nielegalnie pozyskiwanej kości słoniowej.

W Wietnamie polowanie na słonie jest zabronione.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl