By zh:User:Johnleung2000s - zh:File:Rafetus swinhoei.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5625121

Wietnam: Pojawiła się szansa na przetrwanie zagrożonego gatunku żółwi

Jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków na świecie – żółwiak szanghajski zyskał szansę na przetrwanie. Sądzono, że przy życiu pozostał jedynie przetrzymywany w chińskim zoo samiec. Okazało się jednak, że w Wietnamie żyje samica tego gatunku.

„Rok 2020 zostanie zapamiętany jako czas nadziei dla żółwiaka szanghajskiego, nazywanego niekiedy żółwiem Jangcy. W jeziorze Dong Mo w Wietnamie pod koniec października została zidentyfikowana samica tego gatunku, przetrzebionego przez człowieka ze względu na wyjątkowo smaczne mięso” – podał w Nowy Rok brytyjski dziennik „The Guardian”.

Żółwiak szanghajski (Rafetus Swinhoei) był odławiany także ze względu na pancerz używany w medycynie ludowej i jaja, które solono i wykorzystywano jako remedium przeciwko rozwolnieniu – przypomina dziennik.

Po śmierci w styczniu 2016 samca żyjącego w jeziorze Hoan Kiem w centrum Hanoi przy życiu pozostały trzy osobniki: para w ogrodzie zoologicznym w Suzhou w Chinach oraz samiec w Wietnamie. Gdy w kwietniu 2019 roku w chińskim zoo zmarła ostatnia samica żółwiaka, nazywana „China Girl”, gatunek został uznany za niezdolny do dalszej reprodukcji. Podejmowane wcześniej próby sztucznego zapłodnienia nie powiodły się.

„W tym przepełnionym smutkiem i złymi wiadomościami roku, znalezienie samicy zagrożonego gatunku stwarza nadzieję, że żółwiak szanghajski jednak przetrwa” – powiedział Hoang Bich Thuy, szef wietnamskiego oddziału amerykańskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody WCS (Wildlife Conservation Society).

„To najlepsza wiadomość, jaką działaczom ochrony żółwi przyniósł 2020 r.” – ocenił w grudniu w specjalnym oświadczeniu Związek na rzecz Ocalenia Żółwi (Turtle Survival Alliance).

Zdaniem wietnamskich władz w kraju jest kilka okazów żółwiaka szanghajskiego.

„Oprócz samicy w tym samym jeziorze Dong Mo żyje jeszcze jeden osobnik o nieustalonej płci. Znaleziono też ślady DNA wskazujące, że w pobliskim jeziorze z Xuan Khanh jest także okaz żółwia Jangcy” – podało WCS. Poszukiwania żółwiaków zostaną wznowione na wiosnę, gdy poziom wód będzie najniższy.

„Jak już będziemy wiedzieć, jakiej płci są osobniki żyjące w Wietnamie, sporządzimy plan dalszych działań na rzecz ich ewentualnego łączenia z nadzieją, że się rozmnożą” – zapowiedział Timothy McCormack, dyrektor Azjatyckiego Programu Ochrony Żółwi na Półwyspie Indochińskim.

Żółwiaki szanghajskie żyły niegdyś głównie w Chinach. Są uważane za duże żółwie. Długość skorupy dorosłego osobnika to ponad 100 cm, a waga 120 kg. Tradycyjnie żyły w rzece Jangcy i jeziorze Tai Hu.

Wśród wszystkich kręgowców to żółwie stanowią najbardziej zagrożony rząd. Blisko połowa z 356 gatunków tego rzędu jest na granicy całkowitego wyginięcia. Dotyczy to zwłaszcza żółwi Jangcy. Zajmująca się ochroną zagrożonych żółwi organizacja Turtle Survival Alliance uznała żółwiaki szanghajskie za najbardziej zagrożone żółwie na świecie obok 24 innych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl