fot. youtube.com

Lubuskie: kolejni Wietnamczycy zatrzymani przy granicy z Niemcami

W rejonie Świecka funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzech Wietnamczyków. Obcokrajowcy usiłowali nielegalnie wjechać do Niemiec. Pomagało im dwóch mieszkańców Mazowsza – poinformował rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG Rafał Potocki.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani w poniedziałek około godz. 9.00 na drodze krajowej nr 2, tuż przed granicą. Jechali fordem mondeo. Kierował nim 36-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego. Jednym z pasażerów był 31-letni mieszkaniec tego samego regionu.

Trzej pozostali mężczyźni jadący tym autem są pochodzenia azjatyckiego. Nie mieli przy sobie dokumentów. Oświadczyli, że są obywatelami Wietnamu.

„Prowadzimy czynności zmierzające do potwierdzenia narodowości oraz tożsamości zatrzymanych. Ustalamy również okoliczności wjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce” – powiedział Rafał Potocki.

Zatrzymanym Polakom grozi do trzech lat więzienia – za pomocnictwo przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy. Taka sama kara grozi cudzoziemcom korzystającym z ich pomocy.

Rzecznik zaznaczył, że w ostatnich trzech tygodniach to czwarta w woj. lubuskim próba nielegalnego przekroczenia granicy przez obywateli Wietnamu. Do dwóch z nich doszło w rejonie Świecka, a do trzeciej w oddalonym od niego o około 30 km Kostrzynie nad Odrą.

PAP/RIRM

drukuj