fot. twitter.com

RPA: Znaleziono niebieski diament, którego cena może sięgać dziesiątek milionów dolarów

W południowoafrykańskiej kopani Cullinan zaleziono niebieski diament, którego cena na aukcjach może sięgać dziesiątek milionów dolarów. Kamień, o wadze ponad 20 karatów należy do grupy diamentów zabarwionych borem.

RPA jest jednym z krajów świata, które słyną z kopalni diamentów. Kopalnia Cullinan jest z kolei miejscem, gdzie systematycznie znajdowane są niebieskie kamienie.

Ekspert rynku diamentów Paweł Jaworski z Michelson Diamonds ocenił, że znaleziony diament może osiągnąć rekordowe sumy na aukcjach.

„Niebieskie diamenty należą do najrzadziej występujących w przyrodzie. Barwę zawdzięczają molekularnemu włączeniu na etapie procesu krystalizacji rzadkich mineralnych postaci boru lub wodoru. Na cenę niebieskich diamentów wpływa ich intensywność koloru, czystość i oczywiście wielkość” – powiedział.

Pięć lat temu, w 2014 roku, w tej samej kopalni znaleziono inny, niezwykły diament o wadze 122,52 karatów, który nazwano „The Cullinan Dream”. Surowy kamień sprzedano za 27,6 mln dolarów, czyli ponad 225 tys. dolarów za karat. Po cięciu i oszlifowaniu uzyskano 24,18-karatowy kamień o intensywnie niebieskiej barwie i trzy inne duże kamienie.

Kilka miesięcy wcześniej grupa wydobywcza Petra Diamonds sprzedała inny, jeszcze droższy w przeliczeniu na karaty, kamień. Diament znaleziony w kopalni Cullinan ważył w chwili znalezienia 29,6 karata i został sprzedany za 25,6 mln dolarów. Po pocięciu i oszlifowaniu 12-karatowy kamień nazwano „Blue Moon”. Diament o bardzo wysokiej przejrzystości i intensywnie żywej, niebieskiej barwie został sprzedany w listopadzie 2015 na aukcji Sotheby’s w Genewie za 48,5 mln dolarów.

Z kopalni Cullinan pochodzą też inne, osiągające wysokie ceny niebieskie diamenty, takie jak 25,5-karatowy niebieski kamień sprzedany w maju 2013 roku za 16,9 mln dolarów, czy też 12,03-karatowy „Star of Josephine” znaleziony w 2008 roku i sprzedany za 9,49 mln dolarów.

„Znalezisko pokazuje, że kopalnia Cullinan jest jednym z najważniejszych źródeł niebieskich diamentów, a złoże Cullinan to miejsce, gdzie wciąż znajduje się dużo wyjątkowej klasy kamieni” – podkreśliła grupa.

Najbardziej znany diament wydobyty w kopalni Cullinan to kamień o tej samej nazwie, znaleziony w 1905 roku. Słynny diament ważył w chwili odkrycia 3106 karatów i jest uważany za największy i najczystszy z historycznych diamentów. Brytyjska kolonia Transwal, która podarowała diament królowi Edwardowi VII, zapłaciła za kryształ 150 tys. funtów szterlingów, co jest równowartością dzisiejszych 15 mln funtów. Po pocięciu i oszlifowaniu największy kamień Cullinan I, nazwany Wielką Gwiazdą Afryki, ozdobił brytyjskie berło królewskie.

W 1999 r. w RPA znaleziono liczący 59,60 karatów różowy diament „Pink Star”, który w 2013 r. został sprzedany na aukcji Sotheby’s w Genewie za 76,3 mln franków szwajcarskich.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl