fot. flickr.com

NBP: Na koniec lipca br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wyniosły 116,1 mld euro

Na koniec lipca 2020 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 116,1 mld euro, co oznacza wzrost o 1 mld euro w porównaniu z końcem czerwca br. – poinformował w piątek w komunikacie Narodowy Bank Polski.

„Na koniec lipca 2020 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 116,1 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 137,7 mld dol.” – napisano.

Z danych wynika, że stan rezerw na koniec lipca br. wyrażony w euro był o 1 mld euro wyższy niż na koniec czerwca 2020 r., a wyrażony w dolarach zwiększył się o 8,6 mld dol.

Bank centralny przypomina, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne.

„Zdecydowana ich większość (ponad 70 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – zapewniono.

PAP

drukuj