MSZ: konsultacje polityczne z Republiką Południowej Afryki

MSZ informuje, że współpraca polityczna, gospodarcza i handlowa to główne punkty konsultacji polsko-południowoafrykańskich na szczeblu wiceministrów w Warszawie.

Postrzegamy RPA jako naszego priorytetowego partnera w Afryce, zarówno w sferze politycznej jak i gospodarczej. W obu dziedzinach istnieje duży potencjał rozwoju współpracy, co wynika zarówno z faktu, że RPA jest największą gospodarką na kontynencie afrykańskim oraz naszym głównym partnerem handlowym, jak i z naszych zbliżonych doświadczeń z okresu przemian ustrojowych i gospodarczych – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka, otwierając 17 listopada konsultacje polityczne z Republiką Południowej Afryki. Bardzo nam zależy na dalszym rozwoju współpracy z Polską – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych RPA Luwellyn Landers.

W trakcie spotkania omówiono stan i perspektywy dwustronnej współpracy politycznej i gospodarczej. Podkreślono funkcjonowanie aktywnego dialogu pomiędzy Polską i RPA oraz zbliżone stanowisko w większości kwestii regionalnych i globalnych. Rozmowy dotyczyły także konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Poruszono ponadto problem destabilizacji Syrii i zagrożenia dla stabilności w Somalii, Sudanie Południowym, Burundi, Etiopii, Nigerii, Demokratycznej Republice Konga oraz Maroku.

Wiceminister Joanna Wronecka zwróciła uwagę na konieczność większego zaangażowania wspólnoty międzynarodowej w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa będących podstawą rozwoju kontynentu afrykańskiego. Zasygnalizowała przy tym zainteresowanie Polski aktywnym udziałem w tym procesie. Podkreśliła, że szansą na takie zaangażowanie byłoby niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, o które Polska się ubiega. Jednocześnie poprosiła o poparcie przez władze RPA naszej kandydatury.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl