Autorstwa Alvaro1984 18 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7410158

RPA: w trzy miesiące zamordowano ponad 7700 osób

W liczącej niemal 60 mln ludności RPA między październikiem a grudniem 2023 roku zamordowano 7710 osób, czyli 84 osoby dziennie – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej południowoafrykański minister do spraw policji, Bheki Cele. Minister dodał, że w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku zamordowano 155 osób więcej.

„W tym samym okresie 42 osoby otrzymały wyroki dożywocia za morderstwo, a 83 skazanych morderców otrzymało wyroki 20 lat lub dłuższe. Niestety, od października do grudnia zginęło 22 funkcjonariuszy policji. Dziesięciu z nich było w tym czasie na służbie” – powiedział Bheki Cele cytowany przez południowoafrykański portal News24.

Minister przypomniał, że między styczniem a marcem ubiegłego roku zamordowano 6200 osób, natomiast między lipcem a wrześniem 6945 osób.

Podczas briefingu Bheki Cele za pozytywne uznał to, że w trzecim kwartale odnotowano ogólny spadek o 1,7 procent przestępstw na tle seksualnym, w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym.

„Liczba gwałtów spadła, a sześć prowincji – w tym Gauteng, Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Limpopo, Northern Cape i Western Cape – odnotowało spadek w tej kategorii przestępstw” – dodał.

Dzień przed publikacją tych statystyk inny południowoafrykański portal Daily Maverick pisał o serii zabójstw taksówkarzy w Kapsztadzie. Według portalu tylko w styczniu 2024 roku zamordowano w tym turystycznym mieście 8 taksówkarzy.

„Liczby podane przez ministra mogą zawstydzić partię ANC, która rządzi krajem od 30 lat i stoi w obliczu trudnych wyborów, które odbędą się jeszcze w tym roku” – skomentował portal, dodając, że RPA ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw na mieszkańca w czasie pokoju.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl