Autorstwa Alvaro1984 18 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7410158

RPA: partia rządząca ANC straciła po 30 latach większość w parlamencie

Afrykański Kongres Narodowy (ANC), rządzący w RPA nieprzerwanie od 30 lat, stracił większość, zdobywając w środowych wyborach do Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) 40,2 proc głosów – wynika z podanych w sobotę danych komisji wyborczej po przeliczeniu 99.51 proc głosów.

Radykalne osłabienie poparcia dla partii-dziedziczki Nelsona Mandeli oznacza, że musi się ona podzielić władzą z rywalem lub rywalami, aby zapewnić sobie wystarczające poparcie do wyznaczenia prezydenta i utworzenia rządu.

Główna partia opozycyjna, Sojusz Demokratyczny (DA), uzyskała 21,8 proc., a nowa, utworzona w ubiegłym roku partia byłego przewodniczącego Kongresu i byłego prezydenta Jacoba Zumy Umkhonto we Sizwe (MK) zdobyła 14,6 proc. Za nią znalazł się Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą (EFF), który zdobył 9,5 proc. głosów.

Prezydent Cyril Ramaphosa może teoretycznie zachować swoje stanowisko, ale koalicjant w zamian zapewne zechce przejąć kontrolę nad parlamentem i objąć istotne stanowiska w rządzie.

Parlament musi zebrać się i wybrać prezydenta w ciągu 14 dni od oficjalnego ogłoszenia ostatecznych wyników wyborów, które zapowiedziano na niedzielę. Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki nie głosują bowiem bezpośrednio na prezydenta. Wybierają członków Zgromadzenia Narodowego, które zwykłą większością wybiera prezydenta. O prezydenturze zdecyduje co najmniej 201 głosów.

W RPA już rozpoczęły się skomplikowane negocjacje. Partia Zumy stwierdziła, że jednym z warunków jakiegokolwiek porozumienia jest usunięcie Ramaphosy ze stanowiska przywódcy ANC.

„Jesteśmy skłonni negocjować z ANC, ale nie z ANC Cyryla Ramaphosy” – powiedział w sobotę rzecznik partii Nhlamulo Ndlela.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl