Wybory parlamentarne w RPA

W Republice Południowej Afryki rozpoczęły się dziś wybory parlamentarne, których zdecydowanym faworytem jest rządzący krajem od 20 lat Afrykański Kongres Narodowy (ANC). 

Do głosowania uprawnionych jest 25,3 mln ludzi w blisko 53-milionowym kraju. Południowi Afrykańczycy wybierają 400 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego.

Według przedwyborczych sondaży ANC może liczyć na prawie 64 proc. głosów, niespełna 2 punkty procentowe mniej niż podczas poprzednich wyborów w 2009 roku. Ponownie nie zdobędzie więc większości dwóch trzecich głosów, niezbędnych, by bez liczenia się z opozycją zmieniać konstytucję. Jednak zwycięstwo ANC będzie wystarczające, by sprawować niepodzielną władzę przez kolejną pięcioletnią kadencję.

21 maja nowe Zgromadzenie Narodowe wybierze, także na pięcioletnią kadencję, prezydenta RPA, którym zostanie najpewniej obecny szef państwa Jacob Zuma.

PAP 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl