Środki z OFE trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej?

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej chce, aby reszta środków z OFE trafiła do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Środki miałyby zostać zapisane na indywidualnych kontach w ZUS. Taką propozycję zawiera resortowy projekt rekomendacji rządu po przeglądzie systemu emerytalnego, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

W ocenie ministerstwa propozycja ta realizuje zarówno potrzeby rynku finansowego – aktywa będą inwestowane nadal na giełdzie – jak i ubezpieczeniowego.

Prof. Leokadia Oręziak, ekonomista, pozytywnie ocenia propozycję resortu pracy. Podkreśla, że zmiana powinna zostać przeprowadzona w taki sposób, aby ograniczyć straty.

Mam ogromne obawy, bo jeśli będzie taka decyzja, to jest duże ryzyko, że te wielkie koncerny, które zarządzają naszymi publicznymi pieniędzmi w OFE, wyprowadzą z tego ile się da. To jest oczywiście niedobre, bo będą mieć na to czas. Przypomnę, że kiedy w Argentynie likwidowano OFE, zanim została ogłoszona taka decyzja, to wszystkie fundusze zostały zamknięte i dostęp do dokonywania operacji został absolutnie uniemożliwiony. Nie można było dokonać żadnej operacji – podkreśla prof. Oręziak.

Towarzystwa emerytalne zarządzają środkami w wysokości 147 mld zł. Tylko w II kwartale tego roku fundusze straciły 8,5 mld zł. Jednocześnie za zarządzanie tymi pieniędzmi fundusze pobrały blisko 200 mln zł.

RIRM

drukuj