fot. PAP

Zagraniczna prasa krytycznie o zmianach w OFE

Zagraniczna prasa ostro krytykuje zmiany w systemie emerytalnym, zaproponowane przez rząd Donalda Tuska. New York Times napisał, że jest to „jawny populizm i kreatywna księgowość”.

„Ekonomiści wskazują, że rząd nie oszacował stopnia obaw zagranicznych inwestorów. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że większość funduszy emerytalnych działających w Polsce należy do zagranicznych podmiotów finansowych” – napisała jedna z gazet. Zmiany,  które chce wprowadzić rząd zdecydowanie zwiększają ryzyko inwestowania w Polsce – stwierdził szef jednego z funduszy.

Prof. Józefa Hrynkiewicz akcentuje, że w Polsce przede wszystkim złamano podstawową zasadę dotyczącą funkcjonowania i roli funduszy. Natomiast inwestorzy zagraniczni w pierwszej kolejności realizują swoje interesy i dbają o osiągnięcie jak największych korzyści. „Doszło do tego, że los emerytów nie jest w tym zamieszaniu priorytetem” – mówi profesor.

– Mówiło się, że jeśli te fundusze przejmą w szczególności zagraniczne  firmy finansowe, ubezpieczeniowe – to one po prostu tak zadbają o polskiego emeryta, że będzie żył w nadzwyczajnym dostatku. Tymczasem, oczywiście wszystkie firmy ubezpieczeniowe, komercyjne, tak jak wszystkie firmy finansowe i wszystkie banki są powołane po to, żeby zarabiać na obracaniu pieniędzmi. A pozostałe cele, jak dobrobyt emeryta czy w ogóle zabezpieczenie choćby elementarnej sytuacji materialnej, to już naprawdę tych instytucji zupełnie nie interesują – opiniuje profesor.

Prof. Hrynkiewicz dodaje, że „specjalistów nie dziwi zaciekła walka o zachowanie OFE jako źródła zysków dla różnych osób, grup interesów i instytucji, natomiast wiele do życzenia pozostawiają wypowiedzi i twierdzenia ekonomistów, którzy wbrew wszystkiemu bronią funduszy”.

– To pokazuje marną klasę tych ekonomistów – zarówno umysłową, jak i zawodową, a to, co jest najbardziej przykre, bardzo marną klasę obywatelską. Oni nie są w stanie przyjąć odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie własnego państwa, wysługują się więc tymi, którzy znaleźli w tym zakresie bardzo dobre źródło dochodów. Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, to niech sobie przeczyta książkę Orensteina, niech przeczyta książkę Fergusona, którzy po prostu pokazują, że wszystkie pomysły na wysokie emerytury przy pomocy funduszy emerytalnych, to po prostu pomysł podobny do pomysłu Amber Gold – podsumowuje prof. Józefa Hrynkiewicz.

 

RIRM

drukuj