Projekt PiS dot. kwoty wolnej od podatku trafił do Sejmu

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy zachowujący dotychczasowe zasady obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 roku. Autorem propozycji jest Prawo i Sprawiedliwość.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zapowiadane jest od 1 stycznia 2018 roku. Obecnie kwota wolna wynosi 3091 zł.

W uzasadnieniu politycy PiS-u wskazali, że takie rozwiązanie jest zasadne w związku z trwającymi pracami nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku.

Projektowana nowela zakłada też zmiany zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Nowymi przepisami miałby zostać również objęte fundusze inwestycyjne zamknięte.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, zwraca uwagę, że obecna kwota wolna jest jedną z najniższych w Europie.

– Trzeba zwiększyć tę kwotę, bo taki jest wyrok Trybunału w tej sprawie. Szkoda, że w tym roku nie uda się tej kwoty podnieść. Być może trzeba było poszukiwać jeszcze jakichś rozwiązań. Zobaczymy, jak tę propozycję, ten projekt, oceni parlament. Wydaje się, że największe straty finansowe z tytułu podniesienia tej kwoty poniosłyby budżety samorządów. Być może w przyszłym roku da się w ramach uszczelnienia systemu podatkowego wyasygnować te pieniądze – mówi poseł Janusz Szewczak.

W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał Konstytucyjny w sentencji wskazał też, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl